Görüşler ve Tutumlar Duyguya Bağlı Oldukları Zaman Kalıcı Olabiliyor

0
Çizim: seabranddesign/Vecteezy

İnsanların tutumları, konuya bağlı olarak anbean değişebiliyor veya ömür boyu sürebiliyor. Fakat bir görüşü uzun süre devam ettiren veya kısa ömürlü hale getiren etmenler, her zaman belli olmuyor.

Yapılan önceki çalışmalar, inkar edilemez gerçekler ile verilere dayalı görüşlerin zamanla sabit kalabildiğini göstermiş. Fakat Psychological Science bülteninde yayımlanan yeni araştırma, his ve duygulara dayalı tutumların da zamanın sınamasına karşı direnebildiğini ortaya çıkarıyor. Araştırma hem görüşleri sabit olan kişilerin tahmin edilmesinde, hem de insanların daha uzun süren görüşlere nasıl sürüklenebileceği konusunda sonuçlar doğurabilir.

Boston – Massachusetts Üniversitesi’nde araştırmacı ve makalenin eş baş yazarı olan Matthew Rocklage, “İnsanları dikkatli ve mantıklı düşünmeye teşvik etmenin, gelecekte daha az değişen tutumlar meydana getirebildiğini biliyorduk” diyor. “Fakat bizim araştırmamız, insanların duygusal tepkilerine dayanan görüşlerin de oldukça uzun sürebildiğini gösteriyor.”

Psikoloji Bilimi Birliği. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz