Güçlü Yeni Bir Kamera, Yıldızların Nasıl Oluştuğunu Gözlemleyebilecek

0
go
Gökbilimciler, geliştirilmiş bir teleskop canavarı ile, Evren’in yıldızlararası gazı boyunca geniş açılı bir görünüm elde etmeyi tasarlıyorlar.
Massachusetts Üniversitesi, Amherst ve Arizona Eyalet Üniversitesi’ndeki gökbilimciler, TolTEC olarak adlandırılan dünyadaki en hassas milimetre-dalga boylu polarimetrik kamerayı geliştiriyorlar. Kamera, elektromanyetik spektrumda üç farklı bantta 7000 dedektör kullanacak. Kamera tamamlandığında, Meksika Puebla’da bulunan dünyanın en büyük yönetilebilir tek tabaklı milimetre-dalga boyu teleskobu olan ve 50 metre çapındaki Büyük Milimetre Teleskobu ile birleştirilecek.
Kombinasyon, bir kuyruklu yıldız çekirdeğinde neler olduğunu, yıldızlararası toz bulutlarının derinlerindeki yıldız oluşumunu ve galaksinin gelişimi ve evrimi de dahil olmak üzere, süreçlerin “çevresel bağlamı”nı anlamak için daha iyi donatılmış durumda olacak. Wilson, şu anki teleskop teknolojisinin (TolTEC’in birlikte çalışacağı Atacama Büyük Milimetre / altmilimetre Dizisi gibi) aynı bölgelerin ve süreçlerin detaylı olarak incelenmesi için daha yüksek çözünürlüğe sahip olduğunu söylüyor. Ancak bunlar, gökyüzünü geniş bağlamda göremiyorlar.
Bugün beş yıl sürecek olan gözlemler yapmak, bir haftadan biraz daha fazla bir süre alacak.
Massachusetts Üniversitesi’nde Amherst astronomi profesörü olan ve TolTEC ekibini yöneten Grant Wilson, “Bu, gökbilimcilerin, galaksilerin geliştiği büyük ölçekli yapı, yıldız patlamalarının oluştuğu galaktik ortam ya da yıldızların oluşturduğu filamentli gaz kompleksleri gibi, detaylı astrofiziğin yer aldığı ortamı görmelerine izin verecek,” diyor.
Gökyüzünü haritalamada, tek başına LMT’den 100 kat daha hızlı olacak ve bugün beş yıl sürecek olan gözlemleri gerçekleştirmek, bir haftadan biraz fazla sürecek. ASU yayınına göre, 2018 yılında tamamlandığında, yüzlerce derece kareyi kapsayan, iki yıllık üç büyük gökyüzü inceleme programına başlayacak. Buldukları şeyler herkese açık olacak, bu nedenle birkaç yıl içinde #GüzelUzayFotoğrafları etiketini patlatmaya hazırlanın.


Çeviren : Ozan Zaloğlu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz