Gündemdeki filyasyon nedir? Türkiye’deki filyasyon rakamları

0
242

Türkiye’de koronavirüs salgını sonrası en çok kullanılan ifadelerinden biri de ‘filyasyon’… Sağlık Bakanı Fahrettin Koca özellikle son açıklamasında ‘filyasyon’a vurgu yaptı. Peki, filyasyon nedir ve Türkiye’deki filyasyon uygulamasına ilişkin açıklanan rakamlar neler?

FİLYASYON NEDİR?

Sağlık Bakanlığı kaynaklarında saha incelemesi/filyasyon ‘kaynağın ve etkenin belirlenmesine yönelik çalışma yapılması ve/veya temaslılar dahil koruma ve kontrol önlemlerinin alınmasıdır’ olarak tanımlanıyor.

TÜRKİYE’DE FİLYASYON NASIL UYGULANIYOR?

Peki, Türkiye filyasyonu koronavirüste nasıl uyguluyor? Türkiye’de hastalığın bir haftada en çok vaka sayısına ulaşmasının 4. haftada gerçekleştiğini, 4. haftada Türkiye’de vaka artış hızının düşüşe geçtiğini belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki filyasyon uygulaması için şu bilgileri verdi:

  • Filyasyon kelimesini bu süreçte çok duydunuz. Bu kelimeyi ileriki günlerde unutmayacaksınız. Filyasyon, bildiğiniz gibi bulaşıcı bir hastalıkla ilgili temas zincirinin taranması işleminin adıdır. Vaka artış hızının erkenden düşüşe geçmesini biz bu filyasyonla sağladık. Filyasyon yöntemini bizim uyguladığımız şekilde uygulayan başka hiçbir ülke henüz olmadı. 11 Mart’ta açıkladığımız ilk vakadan itibaren tespit ettiğimiz her vakada biz filyasyon yöntemini uyguladık. Pozitif tanı konan hastaların her birinin son üç gün içinde temas ettiği bütün kişilere ulaşıp taramaya çalıştık. 

Canlı Koronavirüs Haritası

  • Biz nokta atışı yaparak ilerliyoruz. Hastalığın bulaşma ihtimali yüksek olan yeni kişileri bulmaya odaklanıyoruz. Dünyanın büyük kısmı ise maalesef filyasyon yerine sadece şikayetle başvuran vakalar üzerinden tanı ve tedavi süreci yolunu izliyor. Güney Kore ve Singapur gibi birkaç ülke ise genel tarama yapıyor. 
  • Türkiye’de ölüm artış hızındaki yavaşlama 5. haftada gerçekleşmiştir. Türkiye, ölüm artış hızındaki yavaşlamayı en erken yakalayan ülkedir. Vaka artış hızının inişe geçmiş olması, ölüm artış hızının yavaşlaması mücadelede doğru yolda olduğumuzun somut işaretleridir. Yöntemi ilkece benimseyen, en yaygın şekilde filyasyon yapan Türkiye’dir.
  • Bugüne kadar tanı konan hastaların temas zincirindeki 261 bin 989 kişi tespit ettik. Bunların yüzde 95,8’ine ulaştık, takiplerini yaptık. Filyasyon ekiplerimizce takibi yapılan toplam kişi sayısı 251 bin 28‘dir. Bugüne kadar temas zincirinde yer alan 261 bin 989 kişi tespit edilmiş, her doğrulanmış vakaya ortalama 4,5 temaslı kişi düşmektedir. Bunların yaklaşık yüzde 96’sına ulaşarak takip yapıldı. Toplamda filyasyon ekiplerimizce takipleri yapılan 251 bin 28 kişi olmuştur.

FİLYASYON EKİBİNDE KİMLER BULUNUYOR?

  • Filyasyon ekipleri, biri doktor, biri sağlık memuru, biri yardımcı personel olmak üzere ortalama üç kişiden oluşuyor. Bu ekipler her yeni koronavirüs vakasının tespitinde hastanın temas halinde olduğu listelenmiş kişileri 48-49 saat zaman zarfında tanımaktadırlar. Ekipler, doğrudan bu kişilerin adreslerine ulaşmaktadır. Ekipler, sahada mobil cihazlarla hareket etmekte, merkez birimlerimiz ise onların sahadaki çalışmasını takip etmektedir. 
  • Her yeni vakada hastalığa karşı ağ yeniden kurulmaktadır. 

FİLYASYON EKİBİ SAYISI

  • Filyasyon çalışması 81 ilde yapılıyor.
  • Çalışmada temaslı takibin en yüksek oranda sonuçlandığı il yüzde 99 ile Zonguldak, en düşük il ise yüzde 92 ile Şanlıurfa 
  • Vakaların en yoğun olduğu İstanbul’da şu an bin 200 filyasyon ekibi görev almaktadır. Türkiye genelinde filyasyon ekibi sayısı 4 bin 600’dür.
  • Filyasyon çalışmamızın ağırlıklı bir kısmı, aile hekimlerimiz tarafından yürütülüyor. Temas sebebiyle şüpheli kabul edilen kişilerin takip bilgileri sürecin en başında aile hekimlerimize verilmektedir. Bu kişilerde belirti çıkıp, çıkmadığı bizzat aile hekimlerimiz tarafından araştırılmaktadır. Hekim arkadaşlarımız telefonla iletişime varıncaya kadar sıkı bir takip ortaya koymaktadır. Koronavirüsle mücadelemiz mahalle bazına kadar inmiş bir mücadeledir. Sokağa, apartmana, eve uzanmıştır.

İnsanlar, COVID-19 Virüsünü Yıllardır Taşıyor Olabilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here