Güneş Enerjili Helikopter Uçuşa Başladı

helicopter

Bu sene, dünyanın çevresinde tur atan güneş enerjisiyle çalışan uçak ve aynı şekilde dünyayı dolaşan tekne gördük. Geçen hafta itibariyle bu listeye temiz enerjiyle çalışan, enerjisini güneşten alan ve ilk uçuşunu gerçekleştiren helikopteri de ekleyebiliriz.

Maryland Üniversitesinden bir grup lisans öğrencisi, güneş panelleriyle donatılmış dört rotorlu bir helikopter geliştirdi. Geliştirilen helikopter dokuz saniye boyunca yerden bir ayak boyu kadar havalandı (Karşılaştırma yapmak gerekirse; Wright Kardeşlerin ilk uçuşu 12 saniye sürmüştü.).

chopper

Grup, daha önceden insan gücüyle çalışan ve en uzun uçuş yapan helikopteri de başarıyla havalandırdılar. İnsan gücüyle çalışan helikopteri uçurmanın zor ve yorucu olmasından dolayı; takım yüzünü güneşe çevirdi. Yeni buluşları, önceki buluşlarına göre daha az insan gücü gerektiriyor.

Maryland Üniversitesinde doktora yapan ve uçuş destek asistanı olan William Staruk “Bu proje, altı ile yedi sene içerisinde insan gücünden güneş enerjisine geçişte epey yol kat etti.” diyor. “Biz bu alandaki bütün engellerin üstesinden geldiğimiz için Maryland Üniversitesi olarak kendimizle gurur duyuyoruz.” .


Çeviren : Anıl Hüzmeli

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir cevap yazın

Abonelikle İlgili Konular İçin abone@doganburda.com

Eksik Sayılar İçin okurhizmetleri@doganburda.com

Müşteri Hizmetleri (212) 478 0 300

Danışma Hattı (212) 410 32 00

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir