Güneş Kreminiz Sizi Ne Kadar Uzun Süre Koruyor?

0

DNA’nızı koruyun.

Yaz mevsimi geldi. Bu da demek oluyor ki; eğer güneş kremi sürmezseniz, deri hücrelerinizin DNA’sına ciddi zararlar veriyor olabilir ve kendinizi, ölümcül olabilen bir kanser türüne yatkın hale getirebilirsiniz.

Melanom, Amerikan Cilt Kanseri Derneğine göre Amerika’da her yıl 10.000’den fazla insanın ölümüne neden oluyor.

Bu ölümcül kanser vakaları, genelde güneş ışığında kavrulurken veya bir şezlongda yayılırken aldığınız morötesi ışınımdan kaynaklanıyor.

Eğer bu iki şeyden birini yeteri kadar sık yaparsanız, cildinizde kanserli benler oluşmaya başlayabilir. Eğer bu işaretler zamanında yakalanmazsa, melanom vücudunuzun diğer bölgelerine yayılabilir ve kontrol etmesi zorlaşabilir, hatta ölümcül hale bile gelebilir.

Bu yüzden, eğer güneşin altında zaman geçirecekseniz, bir miktar koruyucu güneş kremi kullanmanız önem taşıyor; özellikle havanın daha sıcak olduğu yaz aylarında, UV göstergesinin yükseldiği ve güneşin daha kuvvetli hale geldiği zaman.

İki cilt uzmanının yardımına başvurarak, güneş koruyucularının tam olarak ne kadar uzun sürdüğünü ve bunun doğru şekilde nasıl yeniden uygulanacağını açıklamalarını istedik. İşte verdikleri en iyi tavsiyeler:

Güneş kreminizin faktörü (veya SPF’si), sadece onu sürdükten sonraki iki saat boyunca yüzde 100 garantilidir

NYU Langone Health kurumunda cildiyeci olan John Zampella şöyle söylüyor: “Güneş kremini her iki saatte bir yeniden uygulamaktan bahsederken, bu rakam, faktörün test edilme şeklinden geliyor.”

Kendisi faktör numaralarının, belirli bir güneş kreminin güneşe karşı iki saat boyunca size ne kadar fazla koruma sağlayacağına dayalı olduğunu açıklıyor.

Sahildeyken veya top oynarken olduğu gibi hareketli olduğunuz ve güneşin tadını çıkardığınız zamanlarda, bunlardan sonra yeniden uygulama yapmak önem taşıyor.

Eğer öğleden önce saat 10’da 50 faktörlük krem uygularsanız, öğle vakti “muhtemelen yine biraz korunuyor olursunuz ancak 50 faktörünüz artık tam miktarda değildir” diyor Zampella. “Belki o noktada 10 faktör alıyorsunuzdur.”

Tam teşekküllü koruma için, en az 30 faktör kullanın

Amerikan Cildiyeciler Akademisi bunu öneriyor.

“Bütün Cilt: Ömür Boyu Tam Cilt Bakımında Kesin Rehber” kitabının yazarı, Yale Tıp Fakültesinde cilt cerrahisi başkanı ve cilt uzmanı olan David Leffell, evde kendisi için 30 faktörlük bir doz bulunduruyor.

Bu koruma faktörü, ister sahilde ister bir golf kursunda olsunlar, çoğu insan için dışarıdaki zararlı ve yanığa sebep olan UVB güneş ışınlarının yaklaşık %96’sını savuşturacak kadar koruma sağlıyor.

Hassas ve daha açık ten tonları, 50 faktör tercih ederek biraz daha koruma desteği sağlayabilirler ancak Leffell, 50’den yüksek olan bir faktörün sadece en düşük miktarda ek fayda sunacağını söylüyor.

Vücut ve yüzde, yanıklara ve cilt kanserine eğilimli olan belirli bölgelerde güneş korumasını ‘yenilemek’ özellikle gerekli

Bunların arasında, kulakların tepeleri, alın, yanaklar ve burun yer alıyor.

Güneş kremini gün boyunca yanınızda taşıyın

Zampella, yanında her gün bir şişe güneş kremi bulundurduğunu söylüyor.

“Her iki saatte bir uyguluyor muyum? Muhtemelen hayır” diyor. Gerçekçi olmak gerekirse, şehirdeyken muhtemelen günde iki defa uyguluyor. Ancak bütün günü dışarıda geçirdiği zaman, daha ihtiyatlı oluyor. “Sahildeyken her iki saatte bir yapmaya çalışıyorum.”

Bunu günlük bir alışkanlık haline getirin

Leffell’a göre, “tıpkı dişlerinizi fırçalıyormuş gibi” bunu da her sabah yapmanız gerekiyor.

“Bunu düzenli bir davranış haline getirirseniz, büyük ihtimalle bir baş belası gibi görmezsiniz ve yapmayı unutmazsınız” diyor.

Zampella da aynı fikirde. Güneş bakımını günlük bir refleks haline getirmenin, “hem cilt kanserini önlemede hem de yaşlanma karşıtı korumada, en iyi uzun vadeli faydaları sunacağını” söylüyor.

Kadınların göğüs kafeslerine, erkeklerin de kafalarının üstüne daha fazla dikkat etmesi gerekiyor

Leffell, kadınların göğüs kafeslerindeki “v”yi yanmaktan korumak için özellikle dikkatli olması gerektiğini söylüyor, çünkü oradaki hasarı lazerler yardımıyla kozmetik olarak geri döndürmek çok zormuş.

Erkekler içinse, bir parça saç kaybeden herkesin kel noktalarına ve boyunlarına bol miktarda güneş kremi uygulamasını ve muhtemelen bir şapka eklemesini öneriyor.

“Kafa derisinde birçok cilt kanseri görüyoruz” diyor.

Kremlendiğinizde, dışarı çıkın ve bir parça güneşin tadını çıkarın!

Düzenli olarak biraz güneş ışığı almanın, kemikleriniz, ruh haliniz ve bel çevreniz için iyi olabileceğini öne süren bir sürü bilimsel araştırma var.

 

 

 

 

Business Insider

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz