Güneş Panellerine Basit Bir Desen Kazınması, Işık Emilimini %125 Artırıyor

0
Li vd., Optica, 2020

Güneş levhaları, kömürün yakılmasıyla elde edilen elektrikten uzaklaşmak için büyük bir potansiyel barındırıyor. Şimdiyse bilim insanlarının keşfettiği yeni bir yöntem, geleneksel güneş hücrelerinin yakaladığı ışık miktarını iki kattan fazla artırabilir.

İngiltere, Portekiz ve Brezilya’daki bilim insanlarından oluşan bir araştırma takımının yeni çalışmasına göre, güneş hücrelerindeki dama tahtası tasarımına ızgara çizgileri şeklinde sığ bir desenin oyulması, kristal silikonun (c-Si) ürettiği elektrik akımını %125 kadar fazla yükseltebilir.

York Üniversitesi’nde çalışan fotovoltaik araştırmacısı Christian Schuster, “İnce güneş hücrelerindeki emilimin artırılmasında basit bir yöntem bulduk” diye açıklıyor.

“Yaptığımız incelemeler, bu yöntemin aslında daha karmaşık tasarımlarla elde edilen emilim kazançlarıyla yarıştığını gösteriyor; levhanın derinliklerinde daha fazla ışık emilirken, yüzey yapısı civarında daha düşük ışık alınıyor.”

Davide Zecca

Araştırma takımının söylediğine göre basit ızgara tasarımlarıyla yapılan benzer girişimler, ışık emiliminde sadece ufak çaplı kazançlar meydana getirmiş.

Bu durum, kuramsal yönden daha karmaşık yapı değişimlerinin yanısıra; anti-güneş panelleri, ışık toplayan algler ve saydam güneş hücreleri gibi yöntemlerin yer aldığı her türlü alternatif tasarıma yol açmış.

Yapılan her bir keşif, fosil yakıtlara bağımlılığı azalan (ve sonunda biten) bir dünyaya doğru kendi meşru ilerlemesini sunsa da; Schuster ve takımının söylediğine göre mevcut güneş hücresi teknolojisinde yapılacak çok basit değişiklikler bile, Güneş’ten enerji toplama kabiliyetimizi önemli ölçüde artırabilir.

Peter Dockrill/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz