Güneş Sisteminin Dışında Su Bulutları Tespit Edildi

0

Gökbilimciler, güneş sisteminin dışında, Dünya’dan 7.2 ışık yılı uzaklıkta bilinen en soğuk gök cismi olan kahverengi cücenin yakınlarında su bulutları tespit ettiler.

Kahverengi cüceler asla gelişmeyen yıldızlardır. Bunun sebebi ise nükleer füzyon için gerekli ısı ve ışığı üretmek için çok küçük olmaları. 2014 yılında keşfedilen WISE 0855 gökbilimcilerin bugüne kadar bulabildikleri en soğuk cisim.  Neredeyse komşumuz olan gaz devi gezegenler kadar soğuk. Bulgularını  Astrophysical Journal Letters dergisinde yayımlayan araştırma ekibi konu ile ilgili şunları yazdı: “Kahverengi cücenin olağanüstü derecede düşük ısısı, Dünya, Mars, Jüpiter ve Satürn’den sonra atmosferinde su bulutları bulunması muhtemel ilk gök cismi olmasını sağlıyor”.

Ekibin bu su bulutları ile ilgili artık sağlam kanıtları var. WISE 0855, kahverengi cüceleri incelemek için kullanılan kızılötesi spektroskopi tekniği için fazlasıyla soğuk ve sönük. Bunun yerine ekip,  Hawaii’deki Gemini Kuzey teleskobunu kullanarak kahverengi cüceden gelen ışığın dalga boylarını saptadı.

Santa Cruz’daki Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmanın ortak yazarı Andrew Skemer bir açıklamasında şunları ifade etti: “Elde ettiğimiz spektrum, genel itibariyle çarpıcı bir şekilde Jüpiter’e benzeyen WISE 0855’in su buharı ve bulutlar ile kaplı olduğunu gösteriyor”.  Bu bilgi, gökbilimcilere WISE 0855’te olup bitenlerle ilgili daha fazla şey öğrenmeleri için bir başlangıç noktası sağlayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz