Güney Amerika’daki Kılıç Dişli İlginç Yırtıcı, Bir Kedi Değildi

0
WildFact

Bristol Üniversitesi’nde çalışan araştırmacıların önderlik ettiği yeni bir çalışma, tüm kılıç dişlilerin korkutucu yırtıcılar olmadıklarını gösteriyor.

Kuzey Amerikalı tür Smilodon fatalis gibi kılıç dişli kediler, azılı yırtıcılar olmak gibi bir şöhrete sahip olan en simgesel fosil hayvanlar arasında bulunuyor. Fakat kılıç dişler, her şekil ve boyutta olabiliyor ve şimdiye kadar bilinen yaklaşık yüz farklı kılıç diş var.

Thylacosmilus atrox (‘korkutucu keseli bıçak’ anlamına geliyor), iyi bilinen ve yaklaşık beş milyon yıl önce Arjantin’de yaşamış bir hayvan.

Bir jaguar boyutunda olan bu keseli canlı, dünyanın başka yerlerindeki kılıç dişli kedilere kıyasla ‘keseli kılıç diş’ olarak biliniyor. Ayrıca sıklıkla, yakınsak evrimin klasik bir örneği şeklinde sunuluyor. Yakınsak evrimde hayvanlar, çok farklı evrimsel ilişkileri olmasına rağmen şekil bakımından benzer görünüyorlar (tıpkı keseli uçan sıçanlar ve plasental memeli olan uçan sincaplar gibi; tabi ikisi de uçan canlılardan ziyade süzülen canlılar).

Thylacosmilus, devasa ve sürekli büyüyen köpek dişlerine sahipti. Bu durum bazı insanların, hayvanın Smilodon gibi yüzeysel olarak benzediği plasental etçillerden çok daha fena bir yırtıcı olduğunu düşünmesine yol açmıştı.

Peki gerçekten, çağdaş kedilere çok benzeyen fakat avlarını farklı bir şekilde öldüren soyu tükenmiş plasental kılıç dişli kediler gibi fena bir yırtıcı mıydı?

Bristol Üniversitesi’nin Dünya Bilimleri Fakültesi’nde çalışan Profesör Christine Janis’in önderliğindeki uluslararası bir araştırma takımı, bu hayvanın kafatası ve dişleri üzerinde bir dizi çalışma gerçekleştirmiş ve farklı bir karara varmış.

Profesör Janis şöyle söylüyor: “Göze Göz Dişe Diş’ başlığını taşıyan bu makale, bu hayvanın nasıl algılandığını düşündüğümüzü özetliyor.

“Elbette etkileyici köpek dişleri vardı: Fakat anatomisinin tamamına bakarsanız, birçok şey akla yatkın gelmiyor. Örneğin, günümüzdeki büyük kedilerin eti kemikten ayırmada kullandığı kesici dişleri neredeyse yok ve alt çene kemikleri birbirine kaynaşmış değil.” Araştırmacılar, bu antik canlının avcıdan ziyade leşçi olabileceğini düşünüyor.

Bulgular PeerJ bülteninde yayınlandı.

Bristol Üniversitesi/ScienceDaily. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz