Güney Kutbu ve Doğu Antarktika, Son Buzul Çağında Zannedilenden Daha Sıcakmış

1
10
Fotoğraf: Ray Hems/iStock

Güney Kutbu ve Doğu Antarktika’nın geri kalanı, günümüzde soğuk bölgeler. Yaklaşık 20.000 yıl önceki son buzul çağında ise çok daha soğukmuş; fakat daha önce zannedildiği kadar soğuk değil.

Washington Üniversitesi’nde çalışan buzulbilimciler, Antarktika’nın son buzul dönemindeki hava sıcaklıklarını anlamak üzere kıtadaki buz çekirdeklerinin analiz edildiği iki makalenin eş yazarları. Elde edilen sonuçlar, bölgenin büyük bir iklim geçişi sırasında nasıl davrandığını anlamaya yardımcı olacak.

Uluslararası bir araştırma takımı, makalelerden birinde Batı ve Doğu Antarktika’dan alınan yedi buz çekirdeğini analiz etmiş. 3 Haziran’da Science bülteninde yayımlanan sonuçlar, kıtanın doğu kısmında buzul çağı sırasında daha yüksek sıcaklıkların yaşandığını gösteriyor.

Araştırma takımındaki bilim insanları ABD, Japonya, İngiltere, Fransa, İsviçre, Danimarka, İtalya, Güney Kore ve Rusya’da çalışıyor.

Washington Üniversitesi Dünya ve uzay bilimleri yardımcı profesörü olan ikinci yazar T. J. Fudge, “Bu soruyu cevaplamak için uluslararası bir işbirliğinin yapılması önem taşıyordu çünkü Antarktika’nın tamamını kapsayan çok farklı ölçüm ve yöntemler kullanıldı” diyor.

Bugün Dünya’daki en soğuk yer olan Antarktika, son buzul çağında çok daha soğukmuş. Onlarca yıldır yapılan öncü çalışmalarda, Antarktika’daki buzul çağı sıcaklıklarının çağdaş döneme göre ortalama 9 derece Celsius kadar yüksek olduğu öne sürülmüş. Karşılaştırma yapılacak olursa, o zamanki küresel sıcaklıklar günümüzden ortalama 5 ila 6 derece daha düşükmüş.

Önceki çalışmalar, Batı Antarktika’nın mevcut seviyeden 11 derece C kadar daha soğuk olduğunu göstermiş. Science bülteninde yayımlanan yeni makale, Doğu Antarktika’daki bazı bölgelerde sıcaklıkların sadece 4 ila 5 derece daha düşük olduğunu ve önceki tahminlerin yaklaşık yarısı kadar olduğunu gösteriyor.

Hannah Hickey/Washington Üniversitesi. Ç: O.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here