Haftada 39 Saatten Fazla Çalışmak Sizin İçin Kötü

1

Kendimize bakmak için daha fazla zamana ihtiyacımız var.

Bitirelecek projeler, tamamlanacak evrak işleri ve aylık toplantı için derlenecek şu rakamlar ile büroda uzun saatler geçirmek normal görünüyor.

Avustralya’da, insanların yaklaşık üçte ikisi, tam zamanlı işlerinde haftada 40 saatten fazla çalışıyorlar. Türkiye’de bu oran 2006 yılında 52.6 saat iken, 2015 yılında 48.7 olarak belirlenmişti.

Şimdi ise bilim, 39 saatten fazla çalışanların sağlıklarını tehlikeye attığını onayladı.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nde (ANU) yapılan araştırma, sağlıklı bir yaşam için gereken çalışma sınırının, yaklaşık 80 yıl önce uluslararası şekilde belirlenen 48 saat sınırı yerine, haftada 39 saat olarak belirlenmesi gerektiğini gösteriyor.

Geçen sene, bir ayda 105 saat fazla mesai yaptıktan sonra intihar ederek ölen 24 yaşındaki bir Japon kadın, uzun çalışma saatleri üzerinde uluslararası bir tartışmanın kıvılcımını ateşlemişti.

ANU Nüfus Sağlığı Araştırma Okulu’ndan Huong Dinh şöyle söylüyor: “Uzun çalışma saatleri, bir kişinin zihinsel ve bedensel sağlığını tüketiyor, çünkü güzel beslenmek ve insanların kendilerine uygun şekilde bakmaları için daha az zaman bırakıyor.”

Araştırmacılar, Avustralya’nın çalışma tutumlarını değiştirmek ve erkeklerin ceza veya önyargı olmaksızın evde zaman geçirmesini desteklemek için daha fazla şey yapması gerektiğini söylüyor.

Avustralyalıların ayrıca, insanların iyi bir iş yapmak için uzun saatler çalışması gerektiğine dair yaygın görüşü gidermesi gerekiyor.

Dinh şöyle söylüyor: “Kadınların ortalamada erkekler kadar yetenekli olduğu gerçeğine rağmen, kadınlar erkeklerden ortalamada daha düşük ücretli işler ile daha az özerkliğe sahipler ve çocuk bakımı ile ev işlerinde daha fazla zaman harcıyorlar.

“Kadınlara fazla talep verilmesi göz önüne alındığında, kadınların sağlıklarından ödün vermediği sürece işverenleri tarafından sık sık beklenen uzun saatler boyunca çalışması imkansız.”

Social Science & Medicine bülteninde yayınlanan çalışmada, Avustralya’daki Ev Halkı, Gelir ve İşgücü Dinamikleri (HILDA) Anketi’nin bir parçası olarak 8.000 Avustralyalı’dan alınan veri kullanıldı.

Business Insider

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz