Hamam Böceği Sütü: Geleceğin Süper Gıdası Mı?

0

Güvercin ve örümceklerin sınıfına dahil edildiğinde, süt elde etmek için tartışmalı değeri olan hamam böcekleri, bilim adına en yeni hayvan türü.

Diploptera punctata’dan -yavru doğuran tek hamam böceği- sağılan bir çeşit “süt” protein kristalinin, inek sütünden dört kat daha fazla besleyici değeri vardır. Şimdi, bir dakikanızı yavru bir hamam böceği olduğunuzu düşünmeye ayırın.

Zaman salınımlı proteinler, yağlar, şekerler ve gerekli olan aminoasitleri içeren kristaller, tam bir gıda gibi davranmakta. Kalori ve besin yoğunluğu dünyanın hızla artan nüfusunu besleme derdinde olan bilim insanlarının önemli ölçüde ilgisini çekmektedir. Bu çok değerli özü insanların tüketebilmesi için, ahırlar dolusu hamam böceklerinin bağlı olduğu süt sağma makineleriyle elde etmek çok düşük verimli bir yöntem olduğundan, araştırmacılar laboratuvar ortamında üretimi gerçekleştirebilmek için genlerin dizilimini sağlamanın yollarını geliştirmeye çalışmaktadırlar.

Bir dahaki sefere, bir hamam böceğini öldürmek için elinize bir ayakkabı aldığınızda, onun süper gıda potansiyelini düşünün. Bir gün insanlığı kurtarabilir!


Deniz Tuna

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz