Hamileliğin Erken Dönemlerinde Alev Geciktiricilere Maruz Kalınması, Erken Doğumla Bağlantılı

0
30
Fotoğraf: fancycrave1/Pixabay

Yapılan yeni bir çalışmaya göre bebek bekleyen kadınların erken doğum yapması, bu kadınların kanında alev geciktiricilerde kullanılan bir kimyasalın yüksek seviyede bulunması halinde daha muhtemel.

Mobilya, halı döşeme ve diğer ürünlerin üretiminde kullanılan polibromine difenil eterler (PBDE), yanıcılığın azaltılmasını sağlıyor. Yapılan önceki çalışmalarda, bu bileşenlerin ev içindeki tozlara sızabileceği ve vücutta birikerek tiroid bezine müdahale edebileceği bulunmuş (trioid bezi, beyin gelişim hormonları salgılayan bir organ). PBDE’lere çocukken maruz kalmak ise diğer bazı gelişim sorunlarının yanında öğrenme güçlükleri, otistik belirtiler ve davranış problemleriyle ilişkilendirilmiş.

New York Üniversitesi Long Island Tıp Fakültesi’nde çalışan Dr. Morgan Peltier’ın önderlik ettiği araştırmada, çalışmaya katılan neredeyse bütün hamile kadınların kanında tespit edilebilir seviyede PBDE bulunmuş. Bulgular, kanlarında mililitre başına 4 nanogramın üzerinde yoğunluk barındıran kadınların, sezaryen doğum veya (anne ya da bebeğin güvenliği için) kasıtlı şekilde kuvvet uygulanarak yapılan doğum yoluyla çocuk doğurmasının yaklaşık iki kat daha muhtemel olduğunu gösteriyor. Bunun aksine, PBDE seviyeleri söz konusu eşiğin altında olan kadınlarda erken doğum tehlikesinin artmadığı görülmüş.

Peltier şöyle söylüyor: “Bulgularımız, hamileliğin başlarında maruz kalınmış olsa bile; alev geciktiricilerin doğum üzerinde büyük bir etki oluşturabileceğini gösteriyor. PBDE kimyasalları iyi niyetlerle kullanılsa da, çocuklarda sağlık açısından uzun süreli sonuçlar barındıran endişe verici durumlar sergileyebilirler.”

New York Üniversitesi Tıp Fakültesi/NYÜ Langone Sağlık

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here