İşlenmiş Etler, Kalp Damar Hastalığı ve Erken Ölüm ile Bağlantılı

0
26
Fotoğraf: Pixabay/Pexels

Araştırmacıların küresel ölçekte yaptığı yeni çalışmada, işlenmiş et tüketmek ile kalp damar hastalığı tehlikesinin daha yüksek olması arasında bir bağlantı bulunmuş. Yine aynı çalışmada, işlenmemiş kırmızı et ya da kümes hayvanlarıyla böyle bir bağlantı görülmemiş.

Yeni bilgiler, beş kıtaya uzanan 21 ülkeden 134.297 katılımcıya ait beslenme ve sağlık sonuçlarından geliyor. Katılımcılar, et tüketimi ve kalp damar hastalıklarına yönelik veriler bakımından takip edilmiş.

Katılımcıları yaklaşık on yıl takip eden araştırmacılar, haftada 150 gram veya daha fazla işlenmiş et tüketmenin, hiç işlenmiş et tüketmeyenlere kıyasla kalp damar hastalığı tehlikesinin yüzde 46 ve ölüm tehlikesinin de yüzde 51 artmasıyla ilişkili olduğunu keşfetmiş.

Ancak araştırmacılar, işlenmemiş etlerin ölçülü şekilde tüketilmesinin sağlık üzerinde nötr etki gösterdiğini de keşfetmişler.

Çalışmanın birinci yazarı ve Pakistan’ın Karaçi şehrinde bulunan Aga Khan Üniversitesi’nde yardımcı profesör olan Romaina İkbal şöyle aktarıyor: “Et tüketimi ile kalp damar hastalığı arasındaki bağlantıya yönelik bulgular istikrarsız durumda. Bu yüzden işlenmemiş kırmızı et, kümes hayvanı eti ve işlenmiş et tüketimi ile önemli kalp damar hastalığı olayları ve ölüm oranları arasındaki bağlantıları daha iyi anlamak istedik.”

McMaster Üniversitesi Nüfus Sağlığı Araştırma Enstitüsü ve Hamilton Sağlık Bilimleri Merkezi’nde çalışan Mahşit Dehgan, “Mevcut verilerin toplamı, sağlıklı bir beslenme düzeninin parçası olarak az miktarda işlenmemiş et tüketmenin zararlı olmayabileceğini gösteriyor” diyor. Araştırma The American Journal of Clinical Nutrition bülteninde yayımlandı.

McMaster Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here