Hangisi Daha Önce Ortaya Çıktı: Uyku mu, Beyin mi?

0
Hydra vulgaris, basit bir anatomisi olan fakat daha fazla evrimleşmiş hayvanlardaki uykuyla ilişkili nitelikleri paylaşan küçük bir sölenter. Kyuşu Üniversitesi

Çok uzun süre uyanık kaldığınızda, düşünmek son derece zorlaşabilir. Neyse ki biraz uyumak, beyinlerimizin yeniden hızlı şekilde çalışması için yeterli oluyor. Peki hayvanlarda uyku ne zaman ve niçin gerekli olmaya başladı? Ayrıca, beyin sahibi olmak önceden gerekli miydi?

Uluslararası bir araştırma takımı, hayvanlardaki uykunun evrimsel kökenini anlamaya yardımcı olabilecek bir çalışma yürütmüş ve suda yaşayan ufak hidraların merkezi sinir sistemi bulunmamasına rağmen, uyku benzeri bir durumun işaretlerini gösterdiğini ve ayrıca, daha fazla evrimleşmiş hayvanlarda uykuyla ilişkili moleküllere de tepki verdiğini bulmuşlar.

İki gün önce yayımlanan çalışmanın lideri olan ve Kyuşu Üniversitesi Fen ve Sanat Fakültesi’nde çalışan yardımcı profesör Taichi Q. Itoh, “Hayvanların bir beyin kazanmadan önce uyku ihtiyacı edinmiş olması gerektiğini gösteren güçlü bir kanıt bulduk” diyor.

Kyuşu Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz