Hasta Başında Yapılan Taşınabilir COVID-19 Testi, Laboratuvar İhtiyacını Ortadan Kaldırabilir

0
30 dakikada yapılan COVID-19 testi için geliştirilmiş mikrosıvı kartuşu. Kartuşlar 3 boyutlu olarak yazılıyor ve hızlı şekilde üretibiliyor. Bill King

COVID-19 testleri yaygınlaşmaya devam ettikçe, malzeme temini ve laboratuvar elemanlarında yaşanan darboğazlar, bazı bölgelerde sonuçların uzun süre beklenmesine yol açıyor. Illinois Üniversitesi’nde yürütülen ve dün yayımlanan yeni bir çalışmada araştırmacılar, hızlı bir COVID-19 moleküler test prototipi ile sonuçların akıllı telefonla 30 dakikada okunmasını sağlayan, kolay kullanımlı ve taşınabilir bir aleti tanıtmışlar. Bu sayede, örneklerin laboratuvara gönderilmesine gerek kalmadan hasta başında teşhis yapılabilir.

Illinois Üniversitesi’nde Mühendislik Fakültesi dekanı ve biyomühendislik profesörü olan Raşid Beşir, “Elimizde böyle bir cihaz ve test olursa; halka açık etkinliklerde, konser ve toplantı salonlarında, insanların toplandığı büyük yerlerde COVID-19 testi yapabiliriz. Hatta insanlar, evde kendi kendilerine test yapabilir. Sonuçlar, eşgüdüm amacıyla uygun bir halk sağlığı sistemine gönderilebilir.”

COVID-19’a sebep olan SARS-CoV-2 virüsü için yapılan testlerde, genelde uzun bir nazoferenjeal çubukla örnek alınıyor ve bu çubuk, virüs nakil ortamı adlı bir cisme konuluyor. Daha sonra bu örnek; çıkarma, izole etme ve virüsün içindeki gösterge RNA’nın çoğaltılmasını kapsayan çok adımlı bir işlem için laboratuvara gönderiliyor. RT-PCR adı verilen bu RNA çoğaltma işleminde birkaç sıcaklık dalgalanma döngüsü, özel cihazlar ve eğitilmiş eleman gerekiyor.

Liz Ahlberg Touchstone/Urbana-Champaign Illinois Üniversitesi Haber Bürosu. Ç: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz