Hava Kirliliğine Kısa Dönemli Maruz Kalmak Bilişe Sekte Vurabilir, Aspirin Yardımcı Olabilir

1
68
Dumanlı sis veya smog. Fotoğraf: gofotograf/iStock

Columbia Üniversitesi Mailman Halk Sağlığı Fakültesi’nde çalışan araştırmacıların yürüttüğü yeni bir çalışmaya göre, hava kirliliğine sadece birkaç haftalığına maruz kalmak bile zihinsel performansa sekte vurabilir. Fakat aspirin gibi steroid olmayan iltihap karşıtı ilaç (NSAID) alan kişilerde, bu etkilerin azaldığı görülmüş. Çalışma, hava kirliliğine kısa vadeli maruz kalmak ile oluşan etkilerin NSAID kullanımıyla azaltılmasının incelendiği ilk araştırmalardan biri. Sonuçlar Nature Aging bülteninde yayımlandı.

Kişinin kısa vadeli hava kirliliğine maruz kalma oranını artırabilecek olaylara örnek olarak orman yangınları, smog (dumanlı sis), pasif sigara içicisi olmak, kömürlü ızgaralar ve trafik tıkanıklığı verilebilir.

Araştırmacılar, ABD’nin Greater Boston Bölgesi’nde Düzgüsel Yaşlanma Çalışması’na katılan 954 yaşlı beyaz erkekte ince parçacıklı madde (PM2,5) ve (bir PM bileşeni olan) siyah karbona maruz kalmanın, algısal performans ile olan ilişkisini incelemişler. Ayrıca NSAID almanın, bu ilişkiyi değiştirip değiştirmeyeceği de araştırılmış. Bilişsel performans, Küresel Bilişsel İşlev (GCF) ve Mini-Zihinsel Durum Tahlili (MMSE) ölçekleri kullanılarak değerlendirilmiş. Hava kirliliği seviyeleri, Boston şehrindeki bir bölgeden elde edilmiş. Araştırmacılar özellikle aspirin olmak üzere NSAID’lerin, kirlilik solumayla tetiklenen nöroiltihaplanmayı veya beyne giden akışındaki değişimleri yatıştırabildiğini düşünüyor.

Çevre Sağlığı Bilimleri Bölümü başkanı ve eş yazar Andrea Baccarelli, “Kirlilik yayılımlarına yönelik düzenlemelere karşın, hava kirliliğindeki kısa vadeli yükselişler yaygın şekilde görülmeye devam ediyor” diyor. “Bu kirlilikler, genelde tehlikeli olarak düşünülen seviyelerin altında bile sağlığa zarar verebiliyor. Aspirin veya diğer iltihap karşıtı ilaçlar kullanmak, bu etkileri hafifletiyor gibi görünüyor fakat yine de, hava kirliliğini daha çok azaltan politika değişiklikleri gerekiyor.”

Columbia Üniversitesi Mailman Halk Sağlığı Fakültesi. Ç: O.

1 YORUM

  1. Romatizma ve sinir agrilari, bel afrisi, sitatik ile genel olarak agrili durumlarda dindirici etkusindan dolayi dis ve basa yonelik olanlarda migren ve mensturasyon donemlerinde ve cesitli durumlarda ileri gelen agrili hallerde. Asporan ve ise antitromblotik olarak risk alti trombozu onlemede…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here