Yeni Tanımlanan Dev Kılıç Dişli Kedi, 5-9 Milyon Yıl Önce Kuzey Amerika’da Dolaşmış

0
25
Bir sanatçının, Machairodus lahayishupup'u develerin akrabalarından biri olan Hemiauchenia'yı yerken gösteren tasviri. Canlandırma: Roger Witter

Bilim insanlarının bugün yeni bir çalışmada bildirdiklerine göre kılıç dişli dev bir kedi, 5 ila 9 milyon yıl önce Kuzey Amerika’da yaşamış. Ağırlığı 400 kilograma varan bu kedi, muhtemelen 450 ila 900 kilo ağırlığındaki canlıları avlamış.

Araştırmacılar bu yeni türü tanımlarken, sınıflandırılmamış yedi fosil numunesini daha önce dünya çapında belirlenmiş fosil ve kemik örnekleriyle titiz bir şekilde karşılaştırmış. Bilim insanlarının elde ettiği bulgular, dev ön kolları avlarını zaptetmelerini sağlayan büyük kılıç dişli kedi fosillerinin belirlenmesinde (dişlere ek olarak) pazu kemiğinin dirsek kısmının kullanılmasının önemini gösteriyor.

Yeni belirlenen ve ağırlığının ortalama 270 kilogram olduğu tahmin edilen bu kedi, araştırmacıların tahminine göre ağırlıkları 2,7 tona varan avları yakalamayı başarmış olabilir. Bilim insanlarının bulguları, Dünya tarihinin en büyüklerinden biri olan başka bir dev kediye yönelik kanıtlar sunuyor olabilir.

Ohio Eyalet Üniversitesi’nin Marion kampüsünde evrim, ekoloji ve canlı biyolojisi yardımcı profesörü olan eş yazar Jonathan Calede, “Bu hayvanların, bizon boyutundaki hayvanları rutin şekilde avladıklarına inanıyoruz” diyor. “Bu kedi, o zamanlar açık ara yaşayan en büyük kediymiş.”

Calede bu çalışmayı, projeyi başlatan ve Gonzaga Üniversitesi’nde çalışan yardımcı biyoloji profesörü John Orcutt ile beraber tamamlamış. Orcutt yüksek lisans öğrencisi olduğu sırada, Oregon Üniversitesi Doğa ve Kültür Tarihi Müzesi koleksiyonunda kedi şeklinde nitelenen büyük bir üst kol kemiği örneği bulmuş ve bunun ne tür bir kedi olabileceğini belirlemek üzere, Calede ile yıllar süren bir araştırmaya girişmiş.

Yeni türün, yaklaşık 10.000 yıl önce nesli tükenen ve en iyi bilinen ünlü kılıç dişli kedi fosili Smilodon‘un antik bir akrabası olduğu belirlenmiş.

Oregon Üniversitesi’ndeki bu numune, Umatilla Kızılderili Doğal Koruma Alanı Konfedere Kabileleri’ndeki Umatilla ile Walla Walla’nın da yer aldığı geleneksel Cayuse topraklarında çıkarılmış. Tamastslikt Kültürel Enstitüsü’yle işbirliği yapan Calede ve Orcutt, kökeni bakımından yeni türe Machairodus lahayishupup adını vermişler. Machairodus; Afrika, Avrasya ve Kuzey Amerika’da yaşayan büyük bir kılıç dişli kedi cinsi. Lahayis Hupup ise eski Cayuse dilinde “eski yaban kedisi” anlamına geliyor.

Çalışma bugün Mammalian Evolution bülteninde yayımlandı.

Emily Caldwell/Ohio Eyalet Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here