Her Gün Dünya’ya 60 Ton Kozmik Toz Yağıyor

0

 

Bu Etrafta Kozmik Toz Topakları Olduğu Anlamına mı Geliyor?

Dünya kirli bir yer ve bu konuda uzayın bize yardımcı olduğu pek söylenemez. Her gün göktaşlarından, kuyruklu yıldızlardan ve güneş sistemimizin diğer 4,6 milyar yıllık parçalarından gelen tozlar Dünya’nın atmosferine düşüyor. Bu göktaşı tozu, tıpkı duman partikülleri gibi inanılmaz derecede küçük ama oldukça fazla.

Şimdiye kadar, bilim insanları, bu kozmik tozun ne kadarının Dünya’da toplandığını bilmiyorlardı (gerçi uzayda bu tozdan ne kadar olduğu konusunda oldukça çok bilgiye sahipler). Araştırmacılar, her gün yaklaşık 0,4 ila 110 ton arasında yıldız maddesinin atmosferimize girdiğini tahmin ediyor – bu oldukça büyük bir miktar. Ancak, yeni yayınlanan bir makale atmosferin bileşimindeki değişiklikleri ölçen bir araç olan Doppler Lidar’ı kullanarak atmosferdeki sodyum ve demir seviyelerini yakından inceledi. Atmosferdeki sodyum miktarı atmosferdeki kozmik toz miktarı ile orantılı olduğu için araştırmacılar dünyaya düşen tozun gerçek miktarının günde 60 ton civarında olduğunu hesapladı.

Şimdi bahar temizliğinin tam zamanı! Fakat toz bezlerinizi hemen çıkarmayın. Dünya’ya düşen bu toz atmosferdeki bulut oluşumuna yardımcı olmakla kalmıyor, Antarktika’daki planktonların üremesine de yardım ederek çevre için şaşırtıcı derecede faydalı oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz