Her Şey İçin Telefon Alarmınızı Kurabilirsiniz

0
474
Artık hiç yıldönümü unutmak yok. Todoist.

Hafıza kapasitenizi böyle destekleyin.

Artık hiç yıldönümü unutmak yok. Todoist.

Modern yaşamın artan hızı ile giderek daha fazla hatırlamamız gereken şey oluyor. Yardımcımızsa her zamanki gibi akıllı telefonumuz. Dijital fotoğraf makinesi, müzik çalar ve çok yönlü iletişim cihazınız olmasının yanı sıra, telefonunuz, yapılması gereken şeyleri size hatırlatmak konusunda da, sekreterinizle  yapılacaklar listenizin bir kombinasyonu şeklinde hareket edebilir. Bu durumda seçenekleriniz yığınla Post-it ve not defterinizden çok daha kapsamlıdır.

Android’de

Mevcut bir Android telefonunuz varsa, ya Google Now (Şimdi) uygulamanız ya da daha yeni olup bunun içine yedirilmiş Google Asistanınız vardır. Yoksa, Google Now’u şimdi de ücretsiz indirebilirsiniz (ancak Google Asistan için henüz böyle bir imkan maalesef ki yok). Her iki program da hatırlatma görevini az ya da çok aynı şekilde yerine getirir.

Google arama kutusunun içine dokunun ve “bir hatırlatma ayarla” yazabilir veya yüksek sesle “Tamam Google” deyin ve isteğinizi söyleyin. Google, size hatırlatıcı oluşturmak isteğinizi tekrarlar ve nota bir zaman veya yer eklemek isteyip istemediğinizi sorar. Bir zaman seçerseniz, o zaman bir hatırlatma mesajı alırsınız veya hatırlatıcıda sabah, öğleden sonra, akşam veya bütün gün seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. Google, kağıdın yapamayacağı başka şık bir özellik daha sağlıyor: Bir yer seçerseniz, telefonunuz o sırada bulunduğunuz yerde bulunduğunuzu algıladığı bir dahaki sefer, bir hatırlatma mesajı alabilirsiniz. Örneğin, telefonunuza, bir dahaki sefere yerel mağazanıza girdiğinizde, bakkal listenizi hatırlatmasını söyleyebilirsiniz. Hatırlatıcılar, günlük, haftalık, aylık veya yıllık olarak tekrarlanabilir.

Bir hatırlatıcı oluşturmaktan ve daha sonra ayrıntıları eklemeden, ayrıntıları orijinal komutunuza yedirebilirsiniz. Örneğin, “Hatırlat da, arabayı yarın saat 2’de yıkatayım.”

Google, herhangi bir şeyi, herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda, yapmanız gerektiğini hatırlatabilir.

Hatırlatıcınız için ne zaman ne de yer seçmezseniz, not siz kaldırana kadar hatırlatıcılar listenizde kalır. Geçerli listenizi görmek için Google uygulamasının başında sol üstteki menü düğmesine basın, ardından Hatırlatıcılar’ı seçin. Hatırlatıcıları buradan manuel olarak ekleyebilir veya artık gerekli olmayanları silebilirsiniz.

Android, Google Now ve Google Asistan’a ek olarak Google Keep (Tut) uygulaması (iOS’da da mevcuttur) biçiminde bir alternatif daha sunmaktadır. Uygulama menüsünü açın, Hatırlatıcılar’a dokunun, ardından hatırlayacağınız şeyi eklediğiniz yeni bir not oluşturun. Yine, hatırlatıcınıza bir zaman veya yer etiketi koyabilir ve tekrar eden bir etkinlik ayarlayabilirsiniz. Ne yazık ki, Google, hatırlatıcıları çeşitli uygulamalar arasında senkronize etmenin bir yolunu henüz bulamamış olduğundan, bu hatırlatıcılar şimdilik ayrı olarak çalışacaktır.

iOS’da

Android ve iOS’daki dijital asistanlar, hatırlatıcıları ayarlamak için benzer bir süreci paylaşıyor. Bir iPhone’da veya iPad’de, Siri’yi başlatmak için Ana Ekran düğmesini basılı tutun ve ardından “hatırlatıcı ayarla” deyin. Siri, neyi hatırlatmak istediğinizi sorar ve notu kaydeder.

“Hatırlatıcı ayarla” komutunu kullanırsanız hatırlatıcınızla bir zaman veya yer ilişkilendiremezsiniz. Bununla birlikte, bu bilgileri ilk talimatlarınıza gerek duyduğunuzda ekleyebilirsiniz. “Bana arabamı yarın saat 14’de yıkamamı hatırlat” deyin veya “Evime gelince çiçeklerimi hatırlat” şeklinde belirtin ve Siri ne demek istediğini anlayacaktır. Her durumda, hatırlatıcıyı inceleyebilir ve Siri, isteğinizi yanlış anladıysa silebilirsiniz.

Siri, iOS Hatırlatma uygulamasıyla çalışır.

Siri, iOS’un yerli Hatırlatmalar uygulamasına dokunarak bu hatırlatıcıları ayarlar. Hatırlatıcıları ayarlamak için sesinizi kullanmak istemiyorsanız, uygulamayı açın ve dileklerinizi yazın. Yeni bir hatırlatıcı oluşturmak için artı düğmesine (sağ üst) dokunun. Beklendiği gibi hatırlatıcılara bir zaman veya yer ekleyebilirsiniz, onlara öncelik seviyesi de verebilirsiniz, bu da iş listenizi sıralamanızı kolaylaştırır. Hatırlatıcıları günlük, haftalık, aylık veya yıllık tekrarlanmak üzere ayarlayabilirsiniz.

Google, uygulamalarını ayrı tutarken, Apple, iOS’daki Hatırlatma uygulaması aracılığıyla her şeyi yönlendirir; bu da iCloud ve macOS’da senkronize edilebilir. Biraz daha temiz bir çözüm, ancak iki işletim sistemi son derece benzer sonuçlar verir: Hemen her şey hakkında hatırlatıcılar, zamana veya konum etiketlerine göre alakalı olanlar ve bu hatırlatıcıların düzenli olarak tekrarlanması seçeneği.

Üçüncü taraf uygulamaları

Android ve iOS ile gelen dahili seçenekleri beğenmediniz mi? Seçebileceğiniz üçüncü taraf hatırlatma uygulamaları bol miktarda mevcut. Burada hepsini anlatamayacağımız halde, bulduğumuz en iyilerden bazılarını anlatacağız. Kendi araştırmanızı da yapabilirsiniz elbette.

İlk olarak, Microsoft’un Cortana dijital asistanı, Android ve iOS için kullanılabiliyor. Cortana, Google Asistan veya Siri’ye çok benzer, artı Windows 10’da dahili olarak gelir; bu da onu tercih etmenizin bir nedeni olabilir. Cortana’ya bir hatırlatma ayarlamasını söylemek için ses veya metin girişini kullanabilirsiniz ve daha fazla bilgi doldurabilirsiniz: Yine, zaman ve yer, hatta bir fotoğraf bile ekleyebilirsiniz. Cortana, diğer programlarda olduğu gibi, bu ayrıntıları orijinal hatırlatma isteğine eklemenize izin veriyor.

Android ve iOS için parlak Todo uygulaması yıllardır mevcut. Hatırlatıcılarınızı, zamanları, öncelikleri, yerleri, etiketleri, bildirimleri ve daha fazlasını belirterek hayal edebileceğiniz herhangi bir şekilde özelleştirebilirsiniz. Todoist’in en iyi özelliklerinden biri, aynı anda birden fazla görevi yüklemenize izin veren temiz ve düzenli arayüzüdür. Artı, hemen hemen her cihazda çalışır.

The Milk’in Android ve iOS için çok sevilen bir hatırlatma uygulaması olduğunu belirtelim. Todoist kadar kapsamlı olmasa da, zaman ve yer etiketi, etiketler ve hatırlatıcılarınızı (metin, e-posta, mobil alarm ve hatta Twitter’dan) nasıl alacağınızı seçme gibi iyi bir özellik listesi var. Ayrıca, Evernote ve Google Drive da dahil olmak üzere diğer popüler birçok hizmetle düzgün bir şekilde çalışabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here