Herkese ilan etmeden konumunuzu nasıl paylaşırsınız

0
2526
Konum izleme uygulamaları faydalı olabiliyor, ancak konumunuzu kiminle paylaştığınıza dikkat etmelisiniz. David Nield/Popular Science

Sadece Bilmesi Gerekenlerle

Konum izleme uygulamaları faydalı olabiliyor, ancak konumunuzu kiminle paylaştığınıza dikkat etmelisiniz.
David Nield/Popular Science

 

Güneşli günlerin gelmesiyle, kapalı mekanlarda toplanmaktansa, parklarda ve farklı açıkhava mekanlarında güneşle buluşmak istiyoruz. Ancak piknik örtünüzü serer sermez arkadaşlarınıza nerede olduğunuzu haber vermek gerekiyor, hemen şu büyük ağacın yanındayım demek te pek işe yarar bir tarif sayılmaz. Bu yüzden önerimiz, konumunuzu güvenle ve özel olarak tüm dünyaya ilan etmeden paylaşabileceğiniz uygulamaları kullanmanız.

Buluşmayı kolaylaştırmanın yanısıra, bu uygulamalar başkalarıyla konumlarını paylaşmadan çocuklarınızı da izleyebilmenizi sağlayabilir. Aşağıda derlediklerimiz kurulumu basit ve ücretsiz olanlar.

 

Google Maps

GOOGLE MAPS
Google Maps uygulamanın içinden konumunuzu paylaşmanıza olanak sağlıyor.
David Nield/Popular Science

 

Google Maps uygulamasına, cep telefonunuzdan ya da web üzerinden erişebileceğiniz yeni bir konum paylaşma özelliği eklendi. Tek koşul konumunuzu paylaşmak istediğiniz kişilerin de Google hesaplarının olması ve Google Maps kullanabiliyor olmaları.

Android ya da iOS üzerindeki Google Maps uygulamasını açın. Sizin konumunuzu gösteren mavi noktayı bulup tıklayın, sonra da “konumunu paylaş” seçeneğini tıklayın. Konumunuzu görmelerini isteyeceğiniz kişileri seçebileceğiniz pencereler açılacaktır. Aynı zamanda konum bilginizi ne kadar süreyle paylaşacağınızı da seçebilirsiniz, 15 dakika, 3 gün, sürekli ya da siz özelliği kapatana kadar.

Eğer konumunuzu sürekli, yani siz özelliği kapatana kadar, paylaşmayı seçiyorsanız kişiler listesinden sizin ya da daha doğru bir deyimle telefonunuzun günün herhangi bir zamanında  nerede olduğunu görebilecek kişileri seçmeniz gerekiyor. Bu aslında özel hayatınızda epeyce kısıtlama yapmanız anlamına geliyor, bu nedenle onay verdiğiniz kişileri dikkatlice seçmelisiniz. Eğer konum bilginizi belirli bir zaman için paylaşmayı seçiyorsanız, paylaşım için belirli kişileri seçebilir ya da konumunuzu görmek isteyenlerin kullanabileceği bir link oluşturabilirsiniz. Unutmayın link oluşturduğunuzda, bu linke ulaşan herhangi birisi de sizi  bulabilir.

GOOGLE MAPS
Paylaşım, ihtiyacınıza göre tek taraflı ya da karşılıklı olabilir.
David Nield/Popular Science

 

Konum paylaşımı yaptığınız kişiler doğru Google hesabına girdikleri sürece, sizin konumunuzu hem Google Maps sitesi hem de uygulaması üzerinden görebileceklerdir. Eğer birisi kendi konumunu sizinle paylaşırsa, karşılık ta verebilirsiniz: onların ikonuna tıklayın ve sizin konumunuzu görüp göremeyeceklerini belirleyin.

Kendi kendinize sizin konumunuzu görebilecek kişileri ve sizin konumlarını görebileceğiniz kişileri hatırlamak için uygulamadan “konum paylaş” seçeneğini seçin. Sitede bu “konum paylaşımı” olarak adlandırılıyor. Burada konum bilginize kimlerin eriştiğini ve sizin kimlerin konumlarına erişebildiğinizi görebilir ve erişim durumunu istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Elbette tüm bunları yapabilmek için telefonunuzun Google Maps uygulamasına konumunuzu izleme hakkını vermesi gerekli. Varsayılan değer olarak bu seçenek açıktır, gene de Google Maps menüsünde “ayarlar” ekranından “kişisel içerik” ekranına geçip konum seçeneklerini gözden geçirebilirsiniz. Android ve iOS telefonlarda isimlendirmeler biraz farklı olacaktır, ancak istediğiniz ayarları kolayca yapabilirsiniz.

 

ARKADAŞLARIMI BUL

Arkadaşlarimi Bul
Apple’ın Arkadaşlarımı Bul uygulaması da konumunuzu sınırlı ya da sürekli paylaşmanıza olanak sağlıyor.
David Nield/Popular Science

 

Apple’da altta kalmayarak, arkadaşlarınız ve ailenizle konum paylaşmanıza olanak sağlayan “Arkadaşlarımı Bul” uygulamasını sunuyor. Yeni iPhone ve iPad’lerde standart olan uygulamayı apple sitesinden de indirebilirsiniz.

Apple’dan bekleneceği üzere uygulamanın Android sürümü bulunmuyor. Bu yüzden bu seçenek sadece iPhone kullananlar için. Bir başka deyişle dikbaşlı ergen çocuğunuz Android bir telefon kullanıyorsa, onun konumuna bu uygulamayla erişemezsiniz. Arkadaşlarımı bul uygulamasını tarayıcınızda da kullanabilirsiniz, iCloud üzerinde bir uygulama olarak bulunuyor.

Uygulamanın içinden “Arkadaş Ekle”yi tıklayarak konumunuzu paylaşmaya başlayabilirsiniz. Eklediğiniz herkesin iPhone kullanıcısı olması gerekiyor, aksi durumda hata mesajı alıyorsunuz. Google Maps’te olduğu gibi konumunuzu bir saat, günün kalanında ya da sürekli paylaşabilirsiniz.

ARKADAŞLARIMI BUL
Bu seçenek konum paylaşımını kolayca açıp kapatmanızı sağlıyor.
David Nield/Popular Science

 

Ana ekranda konum paylaştığınız kişileri ve onlarla ne kadar süreyle konumunuzu paylaştığınızı görebiliyorsunuz. Aynı zamanda bu listedeki herhangi birisine tıklayıp, onun konumunu görmek isteyebilirsiniz, ancak onların onayı sonrasında konumlarına erişebilirsiniz. Arkadaşlarınızın nerede olduğunu görmek için uygulamayı açın, iCloud’a giriş yapın ya da macOS üzerinde Arkadaşlarımı Bul öğesini kullanın. İkinci yöntem için “bildirimler”e gidin, sonra “güncelle”yi seçerek öğeye ulaşabilirsiniz.

iPhone üzerinde Arkadaşlarımı Bul ekranının altında yer alan kendi simgenize tıklayarak kendi konum paylaşımınızı açıp kapatabilirsiniz. Bu ayar ekranı aynı zamanda sizin güncel konumunuzu gösterir, hangi cihazdan konum paylaşacağınızı seçebilirsiniz ve belirli yerleri de, evim, ofisim gibi, istediğiniz gibi isimlendirmenize de izin verir.

Bir başka özellik te coğrafi konumunuzu koruma duvarı. Sizinle konumunu paylaşan birisine tıkladığınızda Arkadaşlarımı Bul uygulaması bu kişinin belirli bir yeri (örneğin okulu) terkettiğinde, ya da belli bir yere girdiğinde (mesela toplanmak üzere seçtiğiniz bar) uyarı vermesi için size ayar yapma olanağı veriyor.

 

GLYMPSE

GLYMPSE
Glympse çabuk, kolay ve platformlar arası bir paylaşım şekli.
David Nield/Popular Science

 

Eğer Google ve Apple tüm gereksinimlerinizi karşılamıyorsa, ya da farklı bir platform kullanan birisiyle konum paylaşmanız gerekiyorsa da seçilebilecek pek çok uygulama bulunuyor. Bunlardan en kapsamlı ve yetkin olanı Glympse, hem Android hem de iOS için ücretsiz olarak yükleyebiliyorsunuz.

Glympse farklı markalarda cihazlar ya da uygulamalar kullanan kişiler arasında hızlıca, amacınıza uygun şekilde uyarlanmış şekilde paylaşım yapmak için çok uygun. İzlediğiniz birisine doğru gitmek için telefonunuzun kendi harita uygulaması üzerinden tarif alabiliyorsunuz, herkesin zamanında buluşması gereken bir defalık etkinlikler için de çok kullanışlı.

Uygulama şöyle çalışıyor: e-posta ya da sms ile konum paylaşımları gönderebiliyorsunuz, bunlara uygulamaya yakışan şekilde “glympse”ler deniliyor. Alıcı bir bilgisayarda ya da Glympse kurulu olmayan bir telefondaysa, uygulama belirli bir süre için o kişinin web tarayıcısında görünüyor. Konumunuzu paylaşmak için bir Glympse hesabınız olmasına da gerek yok, ama hesabınız olursa sosyal medya hesaplarınızla bağlantı kurmanız kolaylaşıyor, böylece mesela bir twitter mesajıyla kolayca bir “glympse” paylaşabiliyorsunuz.

GLYMPSE
“Glympse”ler zamanla sınırlandırılablir, ya da siz hareket ettikçe güncellenebilir.
David Nield/Popular Science

 

Google Maps ya da Arkadaşlarımı Bul uygulamalarında olduğu gibi Glympse te size konumunuzu kiminle ve ne kadar süreyle paylaşabileceğinize dair pek çok seçenek sunuyor. Ayrıca, mesela belirli bir lokantada bir araya gelecek geniş katılımlı aile buluşmalarında çok işe yarayacak olan, herkesin birbirinin konumunu görebildiği özel gruplar gibi bazı güzel özellikleri de var.

Sizinle konumunuzu paylaşan herkesi, çocuklarınızdan tutun da oynadığınız futbol takımının oyuncularına kadar, bir haritada görebilir ya da daha kolay erişim için bir favoriler listesine ekleyebilirsiniz. Eğer kalabalık bir grubu izliyorsanız, görüntüyü sabit tutmak için grubu “kilitleyebilirsiniz”. Aksi durumda gruptaki kişiler hareket ettikçe ekrandaki görüntü de kayacaktır.

Dikkate değer bir başka özelliği de “glympse”lerinizi herkese açık şekilde etiketleyebilmeniz. Bu etiketler biraz Twitter hashtag’leri gibi işlev görüyorlar, böylece mesela herkes sizin bir müzik festivalinde ya da bir spor karşılaşmasında olduğunuzu görebiliyor. Etiketleri herkes görebiliyor, bu yüzden mesela takımınızın geleneksel yıllık koşusunu etiketleyerek herkesin takip etmesini sağlayabilirsiniz. Ama konumunuzu gizli tutmak istiyorsanız etiketleme yapmamalısınız.

 

ANLIK MESAJLAŞMA

GOOGLE HANGOUTS
Google Hangouts konumunuzu kolayca paylaşabileceğiniz pek çok anlık mesajlaşma uygulamasından birisi.
David Nield/Popular Science

 

Şimdiye kadar bahsettiğimiz uygulamaların yanısıra, pekçok anlık mesajlaşma uygulamasıyla da konum paylaşmak mümkün. Bir kişiye ya da bir gruba nerede olduğunuzu bildirmenize olanak veriyorlar. Bu seçenek eğer etkinlik düzenleme ya da sosyal paylaşımlarınızı da bu uygulamalardan birisi aracılığı ile yapıyorsanız daha uygun, yani bu durumda konumunuzu da buradan paylaşmak mantıklı.

Örneğin Androis ya da iOS için Google Hangouts uygulamasını ele alalım. Herhangi bir konuşma penceresinin altındaki GPS izleme ikonuna tıklayın, sonra harita üzerinde bulunduğunuz pozisyonu ya da buluşmak istediğiniz noktayı seçin. Güncellemeler almayacaksınız, ya da belirli bir zaman sınırı koymak gibi süslü işler yapamayacaksınız ama nerede olduğunuzu ya da nerede olmayı planladığınızı birisine bildirmek için hızlı ve basit bir yöntem. Apple iOS için varsayılan mesajlaşma uygulaması olan iMessage içinden de konum paylaşma özelliği bulunuyor. Herhangi bir konuşmada, üst sağda bulunan “i” ikonuna tıklayın. İki seçenek gelecektir: bir defalık statik paylaşım için konumumu paylaş diyebilirsiniz, ya da yukarıda açıklandığı gibi Apple Haritalar uygulamasını kullanabilirsiniz. Alıcılar takip için bir link alacaklar veya haritada yerinizi işaretli göreceklerdir.

 

FACEBOOK MESSENGER
Facebook Messenger’daki konumlar da sabit olabilir ya da gerçek zamanlı olarak güncellenebilir.
David Nield/Popular Science

 

Elbette Facebook Messenger’da arkada kalmak istemez. Onun da benzer bir özelliği bulunuyor: Android ya da iOS uygulamasındaki herhangi bir konuşmanın altında yer alan artı işaretini tıklayıp, listeden konumu seçin. Tanımladığınız bir zaman için konumunuzu güncelleyerek paylaşabilir, ya da bir defalık sabit bir konum gönderebilisiniz.

Hem Android hem de iOS platformlarında bulunan ve Facebook’un ürünü olan WhatsApp’ta da konum paylaşma özelliği bulunuyor. Bir konuşmadayken eklenti ikonuna tıklayın, konum seçeneklerden birisi olarak çıkacaktır. Şimdilik sadece harita üzerindeki mevcut pozisyonunuzu zaman sınırlaması ve konum güncellemesi olmadan gönderebiliyorsunuz. Ancak söylentilere göre gerçek zamanlı konum güncelleme özelliği yakında geliyor.

Burada tüm mesajlaşma uygulamalarına yer vermemiz mümkün değil, ama eğer burada bahsettiklerimizden farklı bir şey kullanıyorsanız, muhtemelen onda da konum paylaşma olanağı bulunmaktadır. Yerli uygulamalar, üçüncü parti uygulamalar ve anlık mesajlaşma eklentileri arasından nerede olduğunuzu arkadaşlarınıza bildirebileceğiniz pek çok seçeneğiniz bulunuyor.

 

David Nield

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here