İşte Ayağınız Uyuştuğu Zaman Olan Şeyler

0

O karıncalanma hissi, düşündüğünüz şey değil.

Ayağınız ters bir konumda uzun bir süre bükülü kaldı ve şimdi bir nevi uyuşuk gibi durup, ayağa kalkmayı zorlaştırıyor. Bu durum meydana geldiği zaman, sıklıkla ayağımızın uyuştuğunu söyleriz.

UNC Tıp Okulu’nda sinirbilim yardımcı doçenti olan Rebecca Traub, ayrıca bacaklar ve kollarda da yaygın olan bu his kaybına “sinirlerin geçici olarak sıkışmasının” sebep olduğunu söylüyor. Sinir sıkıştırıldığı zaman, sinyalleri omurga ve beyne doğru şekilde iletemiyor.

Teksas Üniversitesi Southwestern Tıp Merkezi’nde bir nöroloji profesörü olan Steven Vernino, sinirlerin içinden su geçen bir hortum gibi elektrik sinyalleri taşıdığını söylüyor.

Sinyaller, vücudun belirli bir bölgesinden tanındıkları yer olan beyne aktarılıyor ve geriye bir mesaj gönderiliyor.

Örneğin, sıcak bir fırına dokunursanız, elinizdeki sinyaller beyne bir sinyal ateşleyecek, beyin bunu acı olarak yorumlayacak ve elinizi geri çekmenize neden olacaktır.

Bir hortumu büktüğünüz zaman suyun takılıp kalmasıyla aynı şekilde, eğer bacaklarınız üst üste durursa veya bileğiniz bükülürse, sinirlerinizdeki motor sinyalleri hareket edemez. (Bileğinizde bulunan sürekli bir uyuşukluk veya güçsüzlük, bilek tünel sendromu olarak bilinir.)

Traub, bir e postada şöyle yazıyor: “Bacakta sıkıştırılan yaygın bir sinir de, fibuler sinirdir ve dizin yan tarafının etrafından geçer ve insanlar uzun bir süre bacak bacak üstüne attığında sık sık sıkışır.”

Traub, uyuşukluk hissinin kan geçmemesi yüzünden kaynaklanmasının yaygın bir yanlış kanı olduğunu söylüyor. Uzuvlara giden kan akışının kesilmesinin mümkün olduğunu fakat bunun nadir olduğunu ekliyor.

İnsanların yaşadığı karıncalanma veya uyuşma hissi, sinirler yeniden işlev kazandığı zaman gerçekleşiyor.

Ayağınız veya kollarınız ‘uyanıyor’. Bu durum tıp dilinde parestezi olarak biliniyor. Bazen ağrılı olan bu huzursuzluk, genelde duruşunuzu değiştirmenize yol açıyor.

Çoğu insan gezinip sinirleri üzerindeki baskıyı rahatlatabiliyor.

Fakat Traub, “eğer birisi hareket edemezse veya sakin olamazsa, bu türden bir baskıdan dolayı kalıcı sinir zedelenmesi yaşayabilirler,” diyor.

 

 

 

 

Business Insider

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz