Hızlı COVID-19 Antikor Testleri, Söylendiği Kadar İsabetli Değil

0
643
AbC-19 Hızlı Test. Abingdon Health

Bir kişinin daha önce SARS-CoV-2 enfeksiyonu geçirip geçirmediğini görmek için tasarlanan ve parmak delerek yapılan hızlı bir test, bilim insanlarının yeni çalışmalarında aktardıkları üzere önceki araştırmalarda öne sürülenlere göre önemli miktarda daha hatalı sonuçlar veriyor.

İngiltere ve Avrupa Birliği’ndeki sağlık uzmanlarının kullanması amacıyla geliştirilen AbC-19 Hızlı Test, parmağın delinmesiyle elde edilen ufak bir kan damlasında virüse karşı geliştirilen antikor olup olmadığına bakıyor ve sonuçları, özel laboratuvar ekipmanına ihtiyaç olmadan sadece 20 dakikada gösterebiliyor.

Buradaki amaç, sağlık çalışanlarının halka açık sağlık noktalarında testi hızlı ve kolay bir şekilde yapabilmesi ve sonuçları bu noktada alarak, toplumdaki kaç insanın SARS-CoV-2’ye karşı antikor barındırdığına dair fikir sunması. İngiltere hükümeti, neredeyse 100 milyon dolar ödeyerek bu test cihazlarından bir milyon tane sipariş vermiş.

Bu kararın alınmasında, sermayesi İngiltere-Hızlı Test Konsorsiyumu tarafından sağlanan (AbC-19’u geliştiren Abingdon Health ve Omega Diagnostics dahil, ticari şirketleri temsil eden bir birlik) “kapsamlı bir doğrulama çalışmasının” olumlu sonuçları da etkili olmuş.

Kuzey İrlanda’daki Ulster Üniversitesi’nde çalışan araştırmacıların önderlik ettiği bu çalışma halka açık olsa da, halen incelenmeyi bekliyor.

Fakat yeni ve bağımsız bir çalışmanın sonuçları, AbC-19’un gerçek negatif vaka belirleme oranının yüzde 97,9 olduğunu (Ulster çalışmasında iddia edildiği gibi yüzde 100 değil) ve gerçek pozitif vaka belirleme oranının (PCR onaylı vakalara dayalı olarak) yüzde 92,5 olduğunu; ancak önceki enfeksiyon durumunun tamamen bilinmediği durumlarda yüzde 84,7 kadar aşağılara düşebileceğini öne sürüyor.

Peter Dockrill/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here