Apophis Asteroidi, 2068 Yılında Dünya’nın Çok Yakınından Geçecek. Bilim İnsanları Tedirgin

0
1622
Apophis'in 2029 yılındaki geçişini gösteren canlandırma. NASA/JPL-Caltech

Evrene doğrultulan Dünya ve uzay tabanlı teleskoplar sayesinde, bize yaklaşan tehlikeli boyuttaki asteroitleri çok uzaktan görebildiğimizi düşünmek insanı rahatlatıyor. Çünkü bu sayede, onları patlatıp yoldan çıkarmak için epey bir zamanımız olur.

Fakat bize doğru geldiğini gördüğümüz her bir asteroide karşılık, çok yakından geçene kadar ıskaladığımız bir miktar asteorit de bulunuyor.

Üstelik, önceden çok iyi bildiğimiz asteroitlerin bile Dünya’ya çarpma olasılığını belirlemek zor olabilir.

İzlediği güzergâh yüzünden Dünya’nın çok yakınından geçebilecek olan Asteroit 99942 Apophis de bunlardan biri.

NASA/JPL-Caltech

2004’te keşfedilen 370 metre uzunluğundaki bu kayalık cisim, NASA’nın Nöbet listesinde bulunuyor. Bu listede, gözümüzü ayırmamamız gereken asteroitler bulunuyor. Bilim insanları, asteroidin 2029’da yapacağı bir sonraki yakın geçiş sırasında çarpma ihtimali olmadığını söyleseler de; 2068’de tekrar aynı yerden geçerken bize çarpmayacağından emin değiller.

Apophis’in 2068 yılında Dünya’ya çarpma ihtimali 150.000’de 1 olsa bile; bu boyuttaki bir asteroit, bir atom bombasından daha büyük bir patlama meydana getirebilir. Bu yüzden, rakamları iki defa kontrol etmek en iyisi.

Amerikan Gökbilim Derneği Gezegen Bilimleri Bölümü’nün sanal konferansında yapılan bir sunum, muhtemelen gece rahat uyumanıza izin vermeyecek. Asteroidin yörüngesi, Güneş’ten aldığı ısı sebebiyle biraz değişiyor ve Yarkovski hızlanması meydana geliyor. Bu hızlanmayı yörüngeye yansıttığınızda ise, “2068’deki çarpışma senaryosu hâlâ yürürlükte” diyor araştırmacılar ve bu asteroidi çok dikkatli takip etmemiz gerektiğini söylüyorlar. Bu yüzden 2029 yılındaki yakın geçişin çok önemli olacağı belirtiliyor.

Jacinta Bowler/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here