Hızlı ve Taşınabilir Test, COVID-19’u Teşhis Edip Varyantları Takip Edebilir

0
NIRVANA saha test kiti. Fotoğraf: Mo Li/KAUST

Yeni bir viral tarama testini kullanan hekimler, cepte taşınabilen bir makineyle COVID-19’u hem dakikalar içerisinde teşhis edebilir, hem de koronavirüs sanılabilen diğer virüsler için (inflüenza gibi) eş zamanlı şekilde test yapabilir. Aynı zamanda virüsün genetiğini de dizileyebilir; bu sayede COVID-19 mutasyon ile varyantlarının yayılımına yönelik değerli bilgiler sağlayabilirler. NIRVANA adı verilen yeni test, birden fazla enstitüde çalışan bilim insanlarının katılımıyla dün Med bülteninde yayımlanan bir makalede anlatıldı.

Çalışmanın eş yazarı olan ve Salk Enstitüsü Gen İfadesi Laboratuvarı’nda çalışan Profesör Juan Carlos Izpisua Belmonte şöyle aktarıyor: “Bu virüs tespit ve takip yöntemi, diğer yaklaşımlarda olduğu gibi pahalı altyapılar gerektirmiyor. İki üç farklı test ve farklı makineler ile yapılan şeyi, bir tane taşınabilir test ile yapabiliyoruz.”

Dünya çapında 100 milyondan fazla insan, COVID-19’a sebep olan SARS-CoV-2 virüsüyle enfekte oldu. Sadece ABD’de, şimdiye kadar 500.000 kişi COVID-19 sebebiyle hayatını kaybetti. Nüfusun test edilmesi, virüsün yayılımını durdurmada kilit önem taşıyor. Ek olarak, bazıları aşı ya da tedavilere farklı cevap veren yeni SARS-CoV-2 varyantlarının yayılımının takip edilmesi de büyük öneme sahip.

Günümüzde burundan alınan bir sürüntünün COVID-19 taşıyıp taşımadığının belirlenmesi için kullanılan standart yaklaşımda, SARS-CoV-2 virüsünün genetik maddesinin tespit edilmesi amacıyla bir polimeraz zincir tepkimesi (PCR) yürütülüyor. Fakat numune negatif çıkarsa, hastalar ve hekimler koronavirüs benzeri bu belirtilere neyin sebep olabildiği bakımından herhangi bir bilgi alamıyor; ta ki diğer virüsler için farklı sürüntü testleri kullanarak ayrı PCR testleri yürütülmedikçe… Ayrıca numune SARS-CoV-2 yönünden pozitif çıkarsa, başka bir test grubu yürütmeden bir hastaya hangi COVID-19 varyantının bulaştığını öğrenemiyorlar. Bunları yapmak içinse, büyük ve pahalı bir yeni nesil gen dizileme makinesi gerekiyor.

Salk Enstitüsü. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz