Hollanda’nın Raporu, MH17 Uçuşunun Yerden Havaya Atılan Füze İle Vurulduğunu Doğruladı

0

2014 Temmuz’da Malezya Havayolları’na ait MH17 uçuşunu yapmakta olan uçak, Doğu Ukrayna’da, Amsterdam’dan Kuala Lumpur’a gerçekleştirdiği uçuş sırasında düşmüştü. Bu alanda Rusya yanlısı ayrılıkçı grup, Ukrayna’dan büyük bir parça koparmak adına Ukrayna’ya karşı savaş yürütmekteydi. 9100 metre yükseklikte uçan uçağın savaştan etkilenmemesi gerekirdi. Ancak Hollanda Güvenlik Komisyonu’nun yaptığı açıklamaya göre, çoğu kişinin şüphelendiği üzere, uçak Rusya’ya ait karadan havaya atış yapabilen Buk füzesiyle düşürülmüştü.

Bellingcat bağımsız müfettişleri tarafından yürütülen araştırmada, uçağın düşmesine neden olan Buk füzesinin saat saat yaptığı hareketler bile rapor edildi. Hollanda Güvenlik Komisyonu kendi araştırmasını yürüttü çünkü hem uçakta Hollanda vatandaşları da hayatını kaybetmişti, hem de Ukrayna bunu Hollanda’dan talep etmişti.

Rusya’nın olayı Ukrayna jetlerinin suçu olarak gösterdiği teorilerin aksine, soruşturma her daim karadan havaya atılan bir füze ile uçağın düşürüldüğünü işaret etmişti. Yapılan araştırmanın sonucunda da meteor etkisi ve içsel patlamalar uçağın düşüş nedeni olarak bulundu. Buk füzesi 26800 metreye kadar yükselebilmekte, bu da uçağın füzenin menzilinin içine çok rahat bir şekilde girdiğini gösteriyor. Ayrıca Buk füzelerinin papyon şeklinde bıraktığı parçalar da kaza mahallinde bulundu.

Rapordan: “Buk karadan-havaya füzeleri bu bölgede bulunmakta olan ve diğer şekillerdeki parçaların yanı sıra papyon şeklinde parçalara sahip başlığa sahip tek füze sistemi.”

“Kaydedilen basınç dalgaları, patlamadan ve parçacıklardan dolayı oluşan hasarın biçimi, kokpitte ve kabin ekibinden bir kişinin cesedi üzerinde bulunan papyon şeklindeki parçacıklar, kokpit içindeki üç kabin görevlisinden elde edilen yara bulguları, uçuş sırasındaki parçalanma, patlayıcının içeriği ve boyası üzerinde yapılan analizler ve papyon şeklindeki parçacıklar gibi kanıtların ışığında Hollanda Güvenlik Komisyonu, uçağın Buk karadan-havaya füze sistemi tarafından ateşlenen 9N314M başlığını taşıyan 9M38 serisi füze tarafından vurulduğu sonucuna varmıştır.”

Hollanda Gücenlik Komisyonu füzenin kimin tarafından ateşlendiği konusunda bir yargı yapacak kadar ileri gitmemiş ancak silahın modelini ve nerede ateşlendiğini belirtmiştir. Bu rapora göre de Rusya tarafından desteklenen ayrılıkçı Ukrayna isyancıları tarafından ateşlendiği sonucuna ulaşılabilmekte.

Olayın canlandırıldığı 20 dakikalık videoyu izleyebilirsiniz:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz