HoloLens İle Evinizde Sanal Mobilyalarınızı Yerleştirebilirsiniz.

1

Sanal Alışveriş

Sanal gerçekliği gerçek dünya ile birleştiren “Karışım Gerçeklik” sayesinde HoloLens kullanıcıları alacakları mobilyaları evlerinde önizleme olanağına kavuşuyorlar.

Microsoft, 2016 sonbahar etkinliğinde HoloLens ürününün yeni özelliklerini açıkladı. Arttırılmış gerçeklik (AR) gözlüğü ile HoloLens’in yeni yazılımı, kullanıcılara el işaretleri ile internette surf yaparken sanal objeleri  üç boyutlu olarak gerçek ortamlarda görüntüleme olanağı sunuyor. Bu olanaklar birleşerek sanal alışveriş yaparken mobilyalarınızı almadan önce odanızda ön izleme yapabilmenize olanak sağlıyor. Microsoft, üç boyutlu hologramların gerçek fiziksel çevre ile birleştirildiği  bu arttırılmış gerçeklik deneyimini “Karışım Gerçeklik” olarak adlandırıyor.

Yeni yazılım, artırılmış gerçekliğin ötesinde çok daha kapsamlı bir sanal gerçeklik deneyimi sunuyor. HoloTour isimli holografik uygulama, giyenleri Roma’daki Pantheon gibi sanal manzaraların içine taşıyarak kullanıcıların kendilerini görsel olarak zenginleştirilmiş ortamların içinde bulmalarına olanak sağlayabiliyor. Bu havalı özellikler sayesinde artırılmış gerçeklik ile sanal gerçeklik arasındaki sınırlar zayıflıyor. Geniş görüş alanı ve şeffaf ekranı ile HoloLens hem artırılmış gerçeklik (AR) hem de sanal gerçeklik (VR) gözlüğü olabiliyor.

cvs4ekoumaalybc

Elbette tüm bu olanaklar  3.000 ABD Doları civarındaki HoloLens’i almaya gücü yetmeyecek kullanıcılar için pek anlamlı değil. Ancak Microsoft bu platformu üçüncü parti üreticilere de açtığını duyurdu:  Microsoft çeşitli firmalarla, fiyatları 299 ABD Doları gibi hesaplı bir seviyede ve HoloLens yazılımını destekleyebilecek kapasitede olacak, Microsoft markalı olmayan sanal gerçeklik gözlükleri geliştirmek üzere ortak çalışmalar yürütüyor. Bu girişim sanal gerçeklik deneyimini çok daha hesaplı hale getirerek çok daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayacak. Böylelikle 2017’den itibaren sanal sandalyelerin mutfak masanızda nasıl durduğunu görebileceksiniz – sadece üzerine oturmamanızda yarar var!

 

 

Peter Hess

 

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz