Homeland Security Hoverboardları Askeriyeye Satmak İstiyor

0

Kişisel uçuş makineleri geleceğin standart hayali. 1985 yapımı Geleceğe Dönüş 2 filminde, hoverboardların insanları yerden havalandırıp ince bir hava yastığı üstünde tüm dünyayı gezdireceği sözü verilmişti. Günümüzde hoverboardlara benzer bazı icatlarımız bulunmakta, fakat çoğunluğu ya tekerlek üzerinde, ya az miktar havada yükselmekte ya da özel manyetik raylar üzerinde ilerlemektedir. Zapata Industries’in Flyboard uçağı, adından da anlaşıldığı üzere, gerçekten uçan bir kaykay. Ve şimdi ise büyük bir güvenlik şirketi bu kaykayları satın almayı planlamakla beraber, onları belki de askeriyeye satacak.

Implant Sciences, Zapata Industries’i satın almayı düşünen bir şirket. Önceden, Implant Sciences, ABD İç Güvenlik Bakanlığı için heyecan verici bir görev olmasa da -özel olarak Ulaşım Güvenliği İdaresi için- bomba dedektörleri tasarladı. Şirketçe taşıtların üzerinden ilerlemek cesur bir hareket ve özellikle Flyboardlar cesur bir uçak.

Kazancı duyuran bir mektuptan:

Bu eşsiz teknoloji yalnızca paralel olmayan manevra kabiliyet hızı ve kolay kullanım sağlamasıyla beraber, ayrıca platformu 20 saatlik bir uçuş antrenmanıyla birlikte herhangi bir uçak kadar güvenli yaparak gereksiz bütün bir uçuşun önüne geçilmesini önlüyor. Zapata Industries uçan medikal sedyeler ve Jetbisikletlerden, havada duran kurtarma istasyonları, iskeleleri ve insansız ağır yük dağıtma dronlarına kadar farklı ürün çeşitleriyle birlikte bu yepyeni teknolojilerini piyasaya sürebilir. Flyboard Air’ın performans parametreleri, Zapata teknolojisinin ticari olarak ileri uygulamalarıyla askeri sanayide, endüstriyel ve medikal alanlarda tartışmasız elverişli olduğunun bir kanıtı.

Etkileyici bir makine olan Flyboard, uygulamada sekiz katı fazla mesafe kat ederek hoverboardun önceki uçuş rekorunun önüne geçiyor.

Askeriye kesinlikle bu gibi zamanlarda potansiyel bir müşteri ve 1950’den beri Amerikan ordusu böylesine özgün, hafif, az uçuşta hızlı olup insan taşıyabilen makineler arıyor. İşin çoğu bugünlerde dronlar tarafından yapılsa da hoverboardlar üzerinde gezen insan izcilerin hayali daha kolay. Hepsi bir kurgudan ibaret olsa da.


Ayşen Değerli

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz