Hücrelerin İntihar Mekanizması Kanser Hücrelerine Dur Diyor!

0

Hücreler kendi başlarına birçok işi başarabilirler. Yeri geldiğinde hatalarını düzeltirler, yeri geldiğinde ise çevrelerine zarar vermemek için kendilerini öldürürler. Bizler, öldürme işlemini hücre çekirdeğinin dışarısında olduğunu düşünüyorduk ancak Nature‘da çıkan bir makaleye göre yanılmışız; hücre ölümü çekirdeğin içinde gerçekleşiyor ve DNAlar yok ediliyor. Bu çekirdeğin içinde gerçekleşen kontrollü hücre ölümü henüz kesin olarak gözlemlenmedi. Bahsi geçen araştırma sadece memeli hücresindeki çekirdek sindirimini açıklıyor.

Kanser ise “kontrolsüz” hücre bölünmesinden kaynaklanıyor. Hücrenin DNAsı hasar alırsa, hücre bölünme kontrolünü kaybedebiliyor ve kanser aktivitesinde başlıyor. Ekip, hücrelerin bu hasarı fark ettiğini ve kendilerini yok ettiklerini düşünüyor.

Kendi kendini yok etmek, biyolojik yaşlanmaya sebep olan ana etmenlerden. Ekip orta yaşlı vücuda sahip hücrelerin çekirdek ölümlerinin engellendiğinde normal hücrelerden %60 kadar daha uzun yaşadıklarını gördü. Bu da 70 yıllık ömrü 110 yıla çıkarmak demek oluyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz