Hücreye Daha Yakından Bakmak, Hem de 3 Boyutlu!

0

Bir makine gibi, hücreler de sahip oldukları parçalardan birsini kaybettiklerinde çalışamaz duruma gelirler. Bir makinenin aksine, bilim insanları henüz hücreyi tamamen analmış durumda değil. Bunun en büyük sebeplerinden birisi, makineleri inceleyebildiğimiz gibi, hücreleri inceleyemiyoruz. Bunun en büyük sebebi ise sahip olduğumuz görüntüleme teknolojilerinin henüz hedeflediğimiz seviyede olmaması.

Şimdi Max Planck Biyokimya Enstitüsü ve Hollanda’dan FEI mikroskop şirketi güçlerini birleştirerek, hücreler hakkında daha fazla bilgi edinmek için üç boyutlu bir görüntüleme yöntemi geliştirdi. Bu çalışma Science dergisinde yayımlandı.

Cryo–electron tomografisi olarak isimlendirilen bu yöntem, hücreleri nano boyutta inceliyor. Ancak görüntülenecek örneklerin biraz soğuk sıcaklıkta dondurulması gerekiyor (yaklaşık -150 derece C). Ekip bunu gerçekleştirmek için sıvı nitrojen kullandı. Ardından örnekleri biraz ince keserek parçalara ayırdı (her parça 200 nanometre kadar). Ardından yöntem uygulanmaya başladı ve parçalara gelen her elektron dedektöre geri yansıyarak görüntüler oluşturmaya başladı. Ekip bu yöntemi daha geliştirerek hücre hakkındaki birçok bilinmezi çözmeyi amaçlıyor.

Amaçladıkları bir gizem ise hücre çekirdeğinde bulunan delikler. Bu deliklerin gizeminin çözülmesi hücresel döngünün, hücre fizyolojisinin anlaşılmasında büyük önem taşıyor. Elbette hücreler hakkındaki bilgilerimizin artması, kanser biyolojisinin de gelişmesi demek olacak.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz