Huzursuz Bağırsak Sendromuna Sebep Olan Mekanizma

0
Görüntü: Tharakorn/iStock

Leuven Katolik Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, bazı insanların belli besinleri tükettikleri zaman neden karın ağrısı yaşadıklarını açıklayan biyolojik bir mekanizma belirlemişler. Bulgular, huzursuz bağırsak sendromu ile diğer gıda intoleranslarının daha etkili tedavi edilmesine zemin hazırlayabilir. Fareler ve insanlar üzerinde yürütülen çalışma, Nature bülteninde yayımlandı.

Dünya nüfusunun %20’ye kadarı, yemekten sonra karın ağrısına ve ciddi rahatsızlıklara sebep olan huzursuz bağırsak sendromundan muzdarip. Bu rahatsızlık, kişinin yaşam kalitesini etkiliyor. Glutensiz diyet ve diğer diyetler biraz rahatlama sağlayabiliyor fakat bu rahatlamanın nasıl meydana geldiği bilinmiyor; çünkü hastalar söz konusu besinlere karşı alerjik değil ve çölyak hastalığı gibi bilinen sağlık durumları bulunmuyor.

Araştırmanın baş yazarı ve gastroentorolog Profesör Guy Bockxstaens, “Hekimler, bu hastaları sıklıkla ciddiye almıyor. Alerjik bir tepkinin olmayışı, durumun psikolojik olduğuna yönelik bir argüman şeklinde kullanılıyor. Ayrıca bu kişilerin bağırsak fizyolojisinde de bir sorun bulunmuyor. Bu yeni bilgiler ışığında, gerçek bir hastalıkla uğraştığımıza dair daha fazla kanıt sağlıyoruz.”

Bockxstaens’in labratuvarı ve yapılan klinik çalışmalar, belirli besinlerin histamin salgılayan hücreleri (mast hücreleri) faaliyete geçirdiğini ve ardından bu durumun ağrı ve rahatsızlığa sebep olduğunu ortaya çıkarmış. Profesör Boeckxstaens ve meslektaşlarının daha önce yaptığı çalışmalar, bağışıklık sisteminin önemli bileşenlerinden oluşan histamini engellemenin, huzursuz bağırsak sendromlu kişilerin durumunu iyileştirdiğini göstermiş.

Leuven Katolik Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz