IFA 2017: Dijital Geleceğimiz Nasıl Olacak?

1
51

Dahili kameralı, şeffaf TV’li buzdolapları ve sesli komutları anlayan ev eşyaları ile donattığımız evlerimiz giderek daha da akıllı hale geliyor. Bu trendler ve çok daha fazlası Berlin’deki IFA fuarında.

Gelecekten bir görüntü

Berlin’de düzenlenen 2017 IFA tüketici elektroniği fuarında ana trendlerden biri sanal gerçeklik oldu. Arte TV kanalından, yayıncı Kay Meseberg’e göre “televizyonun geleceğinin bir parçası” olarak bile öne sürülüyor. Yeni geliştirilen, 360-derece kameralar, kullanıcılara daha iyi kalite sağlamalı ve unutulmaz panoramik anları sonsuza dek yakalayabilmelidir.

Dijital yardımcılar nesli

Eğlence elektroniği alanı büyümeye devam ediyor. Fuarda, Bluetooth kulakiçi kulaklıklar, akıllı hoparlörler ve çok daha fazlası sunuluyor. Ses kontrollü cihazlarla ilgili fikirler öne çıktı. İşleri kolaylaştıran akıllı bir asistanı kim istemez? Birçok cihaz, özellikle de hoparlörler Siri veya Alexa gibi sesli yardımcılarla donatılmış durumda.

Akıllı evler

IFA’da ilk kez 2008 yılında ev aletleri sergilendi. Artık onlarsız elektronik fuarı hayal bile etmek olanaksız. Ne de olsa, dijitaller günlük ev işlerini üstlenmeye başladılar. Çeşitli ev aletlerinin ağa bağlandığı “akıllı ev” kavramı yeni olasılıkları da içerecek şekilde sürekli genişletiliyor.

Televizyonlar şeffaf oluyor

Bir dokunuş fonksiyonu ile şeffafa dönüşen ekran olan  görünüşte basit cam bir panel – geleceğin televizyonu acaba böyle mi olacak? Olasılıklar, yeni dahili “çerçeve fonksiyonu” içeren TV’ler için iyi görünüyor. Popüler cihazlar kapatıldığında ise, ekran seçtiğiniz sanat eserine dönüşür ve evin herhangi bir odasını süsleyebilir.

 

Modüler Telefon: Fairphone 2

Bugün neredeyse herkesin akıllı telefonu var. Ancak Fairphone, sürdürülebilirlik ve uzun ömür açısından öne çıkıyor. En iyi özelliklerinden biri kırık parçaları kolayca değiştirme özelliğidir. Ancak cep telefonu üreticisi, atıkları azaltarak çevreci davranmasının yanı sıra tedarikçilerinin çalışma durumlarını da olumlu etkiliyor.

Daha çok özelliğe sahip uçan objeler

Doğal olarak Berlin’deki fuarda, uçan birçok farklı dron modeli de var. Katılımcılar şimdi daha uzun uçuş saatleri ve daha sessiz motorlar vaatleri ile müşterileri cezbetmek istiyor. Çoğu zaman, bu küçük uçan nesneler, havadan muhteşem yüksek kaliteli fotoğraflar çekebilecek özel kameralar ile donatılmıştır.

Fitnesin geleceği

Fitness takipçileri ve sağlık uygulamaları hala dijitaller arasında ön plandadır. Akıllı saatler, adımlarınızı ve yakılan kalorileri sayabilir; aynı zamanda uykunuzun kalitesini değerlendirir veya çok uzun süre aşırı hareketsiz kaldınız diye uyarıda bulunur. Bu dijital yardımcıların, büyük bir kültürel atılım gerçekleştirmesi bekleniyor – pek çok yeni model bu fuarda sergileniyor.

Herkesin marifetini sergilemesi

Bu yıl şirketler, ziyaretçilerde güçlü bir izlenim bırakmak için muhteşem şovlar yapıyorlar. Ancak 1.800 katılımcısı olan bir fuarda bu kolay bir iş değil. Bununla birlikte, ilk kez 1924’te açılmış olan IFA fuarı, tüketici elektroniği için trend belirleyici olarak değerlendiriliyor. Bu yılki gösteri, Berlin’deki ticaret fuarında 6 Eylül’e kadar sürecek.

DW

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here