İHA’larla burun buruna gelen uçaklar

İngiltere, bir İHA’yla uçağın az kalsın çarpışmasını soruşturuyor

22 Temmuz’da Londra’nın Heathrow hava alanına uçmakta olan bir Airbus 320 yolcu uçağının pilotu, yerden 210 metre yüksekte bir İHA gördü. İngiliz Uçuşta Yakın Tehlikeli Geçiş Kurulu’nun bu haftaki raporuna göre olay o denli tehlikeliydi ki İngiliz Sivil Havacılık Örgütü bunu A sınıfı, yani ciddi çarpışma riski içeren bir olay olarak sınıflandırdı.

İngiltere’de 20 kilonun altındaki İHA’ların azami uçuş yüksekliği 120 metreyle sınırlandırılmış durumda ve hava alanlarının yakınında ya da ticari hava sahasında uçmaları yasak. Fakat yasanın İHA’ların uçabileceği yerleri sınırlaması insanların bunu bildiği anlamına gelmiyor. ABD’de de yıllardır benzer yasalar var ama onlar da büyük oranda bilinmiyor ya da ihmal ediliyor. Geçtiğimiz yıl ABD’de de benzer bir şey olmuş ve New York polisine ait bir helikopter George Washington köprüsü üstünde yüksekten uçan bir İHA’yla karşılaşmıştı. İHA daha sonra helikoptere doğru uçmuştu ama neyse ki bir çarpışma yaşanmamıştı.

En büyük korku bir İHA’nın yolcu uçağıyla çarpışıp uçağa zarar vermesi ve yolcuları tehlikeye atması. Kasım ayında FAA, İHA’larla insanlı uçan araçların neredeyse çarpıştığı 25 vaka rapor etti. Eğer küçük bir İHA bir uçağın motorunun içine çekilirse tıpkı uçaklara çarpan kazlar gibi zarar verebilir, hatta uçağı acil iniş yapmak zorunda bırakabilir. Heathrow’daki bu olay, aynı tehlikenin Atlantik Okyanusu’nun iki yakasında da geçerli olduğunu gösteriyor.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir cevap yazın

Abonelikle İlgili Konular İçin abone@doganburda.com

Eksik Sayılar İçin okurhizmetleri@doganburda.com

Müşteri Hizmetleri (212) 478 0 300

Danışma Hattı (212) 410 32 00

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir