İki Milyarder, İnsanlığı Dev Bir Bilgisayar Simülasyonundan Kurtarmak İstiyor

1

Mavi hap mı yoksa kırmızı hap mı?

Hepimizin bir bilgisayar simülasyonunun (canlandırmasının) içinde yaşıyor olabileceğimiz hipotezi, Silikon Vadisi’nin teknoloji seçkinleri arasında çok ünlü hale geldi. O kadar ki, görünüşe göre iki tane milyarder bizi bu simülasyonundan kurtarmaya yardımcı olmak için para döküyor.

New Yorker dergisine göre, Y Combinator şirketinden Sam Altman hakkındaki yeni profil bu yönde. Makalede Altman’ın hayatı ile ünlü acemi birliği ve teknoloji şirketleri için kurduğu yatırım fonunun yönetimindeki başarısı didik didik ediliyor ve ayrıca Altman’ın karakterinin sahip olduğu ilginç yönlerden uzak durulmuyor.

Yazıda Altman, teknoloji tarafından kontrol edilmek hakkındaki kuramlarını tartışıyor ve simülasyon hipotezini araştırıyor. Bu hipotez, insanların yalnızca başka birinin bilgisayar simülasyonunda bulunan ve bu durumdan haberi olmayan karakterler olması fikrine dayanıyor.

Simülasyon fikri, Silikon Vadisi seçkinleri arasında ün kazandı. Hatta o kadar ki, Elon Musk bile bunun hakkında konuşmaktan yorulmuş. Fakat şimdi, teknoloji endüstrinin birkaç milyarderi bu konu hakkında bir şeyler yapıyor olabilir.

New Yorker bu durumu şöyle aktarıyor:

“Silikon Vadisi’ndeki pek çok insan, simülasyon hipotezine kafayı takmış durumda. Bu görüşe göre bizim gerçek olarak algıladığımız şeyler aslında bir bilgisayarda üretiliyor. İki teknoloji milyarderi o kadar ileri gitti ki, bizi simülasyondan kurtarmak üzerinde çalışmak için bilim insanlarıyla gizli bir şekilde bir araya geldiler.”

Yazıda bu iki milyarderin kim olduğuna dair herhangi bir ipucu verilmiyor. Ancak, bu kişilerin kim olabileceğine dair birkaç tahminde bulunmak kolay, mesela Musk veya Altman’ın arkadaşı Peter Thiel gibi. Yine de, insanların bu kuramı ne kadar ciddiye aldığını görmek etkileyici bir durum.

Musk’a göre bu, şu an en ünlü sohbet konusu.

Musk, Vox Medya’nın geçtiğimiz Haziran ayındaki Code Konferansı’nda sahnedeyken şöyle demişti: “[B]u konu öyle bir noktaya geldi ki, esasında her sohbet yapay zeka / simülasyon sohbeti oldu. Sonunda kardeşim ve ben, eğer suyla dolu bir tüpte olsak bile bu gibi sohbetleri yasaklamak üzerinde anlaşmaya vardık. Çünkü bu cidden işin büyüsünü kaçırıyor.”

 

 

 

Business Insider

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz