İkinci Başarılı Penis Nakli Gerçekleşti!

0

Massachusetts’li adam organ bağışı aldı

penis-transplant_cropped

Massachusetts, Halifax’lı 64 yaşındaki Thomas Manning, 8 Mayıs’ta Massachusetts General Hospital’da, Amerika’nın ilk penis nakli alıcısı oldu. New York Times’ın belirttiğine göre, 15 saat süren operasyonun ardından, Manning şu anda iyileşme sürecinde. Kanserden dolayı penisi alınan Manning, nakledilen organı ölü bir donörden aldı. Kendisi hala Massachusetts General’da gözlem altında tutuluyor.

(Bu Amerika’da yapılan ilk nakil oldu.) Dünyada daha önce iki nakil operasyonu yapıldı. Birisi, 2006 yılında Çin’de denendi ve başarılı olamadı. Diğeri ise 2014 yılında Güney Afrika’da yapıldı ve başarıyla sonuçlandı. Operasyondan sonra alcının bir çocuğu oldu. Manning’in operasyonu ise Massachusetts General’daki üç buçuk yıllık bir araştırmanın sonucu gerçekleştirildi.

Gelecekte bu operasyon Amerika’da pek çok defa tekrarlanabilir. Bir sonraki nakil ise bir trafik kazasında penisini kaybeden bir adam için planlandı, fakat operasyon için uygun bir donör bulunması bekleniyor.

Ek olarak, Johns Hopkins Üniversitesi’ndeki doktorlar, savaş esnasında penislerini kaybeden Amerikan gazileri için daha geniş bir program sağlamaya çalışıyorlar. Bekleme listelerinde şu an bir gazi bulunuyor. 50.000 ile 75.000 dolar arasında değişen bu vakaların tümünü hastaneler karşılıyor ve doktorlar operasyonları ücretsiz yapıyorlar.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz