Bu Robot Yanlışlıkla Yuttuğunuz Şeyleri Çıkartıyor!

0

İster Optimus Prime’ın eşi deyin, ister et robot…

origami_robot_0

Bilim insanları domuz bağırsağından, küçük, yutulabilir bir robot ürettiler. Bu robot ameliyata gerek kalmadan yuttuğunuz nesneleri çıkarabiliyor. Robot, mıknatısın etrafına kuru et sarılarak oluşturuldu. Vücudun dışından mıknatıslarla yönlendirilebildiğinden, herhangi bir yere bağlanmaya ya da bir güç kaynağına ihtiyaç duymuyor. Bir buz kapsülü olarak yutuluyor ve üzerindeki et eridikçe robot ortaya çıkıyor.

Bir süre önce Japonya, Birleşik Krallık ve MIT’deki (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) bilim insanları et robotu, bir saat pilini çıkarması için denediler. Araştırma ekibi bir domuz midesini temel alarak midenin silikon bir profilini tasarladılar. Ürettikleri mideyi, mide asidi yerini tutması için su ve limon suyu ile doldurdular ve içine saat pili yerleştirdiler.

Bilim insanları robotu yönlendirerek başarılı bir şekilde saat pilini aldılar. Her yıl sadece Amerika’da 3.500 tane pil yutulduğu düşünüldüğünde oldukça faydalı bir bulgunun elde edildiği söylenebilir.

Araştırmacılar bu robotların, pillerin vücut içerisinde sızıntı yapmaya ya da bozulmaya başlamadan önce sindirim sisteminden hızlıca çıkarılmasında yardımcı olabileceğini düşünüyorlar. Dahası, bu robotlar ileride yaraların onarılması ya da ilacın vücuda daha hızlı yayılması için kullanılabilir.

Bilim insanları et robotuna, mıknatıslara gerek kalmadan hareket etmesini sağlayacak algılayıcılar eklemeyi planlıyorlar.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz