İklim Değişikliği İle İlgilenen Bu Bilim Adamının Nasıl Hala Umudu Var?

0
On July 12, 2011, crew from the U.S. Coast Guard Cutter Healy retrieved a canister dropped by parachute from a C-130, which brought supplies for some mid-mission fixes. The ICESCAPE mission, or "Impacts of Climate on Ecosystems and Chemistry of the Arctic Pacific Environment," is NASA's two-year shipborne investigation to study how changing conditions in the Arctic affect the ocean's chemistry and ecosystems. The bulk of the research takes place in the Beaufort and Chukchi seas in summer 2010 and 2011. Credit: NASA/Kathryn Hansen For updates on the five-week ICESCAPE voyage, visit the mission blog at: go.usa.gov/WwU NASA image use policy. NASA Goddard Space Flight Center enables NASA’s mission through four scientific endeavors: Earth Science, Heliophysics, Solar System Exploration, and Astrophysics. Goddard plays a leading role in NASA’s accomplishments by contributing compelling scientific knowledge to advance the Agency’s mission. Follow us on Twitter Like us on Facebook Find us on Instagram

Ted Scambos iklimimiz üzerinde 25 yıldan uzun süredir çalışmakta. Scambos, veri toplamak için Antarktika’yı olabilecek en yavaş halde boydan boya gezmiş bir bilim adamı. Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi’nin öncü bilim adamı olan Scambos, yıllardır iklim ve iklim değişikliği konusunda veri toplayıp makale yayımlamakta. Scambos iklim değişikliğini inkar eden insanların mesaj yağmuru ile karşı karşıya kalıyor. Halbuki bilim insanlarının %97’si iklim değişikliğine insanların yol açtığını düşünüyor.

Researchgate’de yayımlanan bir makalesinde Scambos, iklim değişikliğine insanların sebep olduğunu anladıktan 22 yıl sonra, nasıl iklim değişikliğiyle başa çıkma becerimiz konusunda eskisinden daha umutlu olabildiğini anlatıyor:

Kaçamak konuşmak istiyorsanız tamam, şunda anlaşalım: İçinde bulunduğumuz yüzyılın ilk yirmi senesinde, gezegenimizin sera gazı emisyonu nedeniyle ısınması tahmin edilen modellerden saptı ve bilim insanları hiçbir gözlemcinin göz ardı edemeyeceği somut bir değişim saptadı.

Birçok fakülte toplantısında yer almış biri olarak söyleyebilirim ki, bilim insanlarının %97’sini bir veriyi yorumlamak şöyle dursun, basit bir kahve molası vermek için bile ikna etmek hemen hemen imkansızdır. Sadece bu bile elde edilen kanıtın seviyesini göstermeye yeterli.

Rekor değerinde ısı verileri, okyanus asitlenmesi ve bunun gibi bilinen çeşitli durumlara rağmen birçok insan, bilim insanlarının %97’sinin kabul ettiği iklim değişikliğini insanların etkilediği gerçeğine inanmayı reddediyor. Ama Scambos bu anlaşmaların arasında, buna ters tepki olarak 22 yıldır ortada olmayan yeni bir şey olduğunu söylüyor. Şu an dünyada temiz teknoloji ve alternatif enerji kaynaklarına yönelmeye daha önce olmayan küresel bir çaba var; akademi ve endüstriden gelen sıçrayışlar ona umut veriyor.

Küresel ısınma artık bir öngörü değil. Çocuklarımız ya da torunlarımızın endişelenmesi gereken bir şey de değil. O kadar. Küresel ısınma çağını yarattık. Ve sonunda, bu konuyu çözmek için yöntemler ortaya çıkmaya başladı. Bu konuyu inkar eden ya da geçiştiren insanlar kaybolmaya başladı çünkü problemi çözmenin ekonomik mantığını saklayamadılar ya da girişimcileri bu yöntemleri icat etmemeleri için ikna edemediler.

22 yıl önce, karamsar bir halde ofisime yürürken düşündüm ki küresel ısınma problemini çözmek için önümüzde hiçbir yol yoktu. Bugün ise bunun için birçok seçeneğimiz var; en önemlisi de dünyadaki iklim değişikliğinin farkında olan ve bunu azaltmaya çalışan bir kuşak var.


Ceren Kımna

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz