Online Alışveriş Sitesi Amazon, Birleşik Krallık’ta Teslimat İçin Dronları Denemeye Hemen Başlıyor

1

Büyük online perakende alışveriş sitesi Amazon, gece 2’de yanlışlıkla sipariş edilen ürünlerin sorumluluğunu taşıyor. Bu yüzden de siparişler için dronlardan faydalanmayı düşünüyor. Hatta bunu o kadar çok istiyorlar ki Aralık 2013’te bu fikrin tek sefere mahsus kalmaması için konsept videosu bile yayımladılar. Bu durumu takip ettiler, birçok dron değiştirip en uygun olanını aradılar. Bununla da kalmayıp sokak lambalarının şarj ettiği dronların patentini aldılar. Peki, Amazon’un testleri karşısındaki en büyük engel ne? Amazon’a göre bunun sebebi Federal Havacılık İdaresi. Amazon da İngiliz Hükümeti’yle iş birliği yapma karşılığında yurt dışına çıkma imkânı bulacak.

New York Times’a göre:

Ortaklığa dayanarak, İngiltere Havacılık Düzenleme, bazı açılardan Amazon’un dron teknolojisini baz alan teknolojisine izin verecek. Örneğin, operatörlerin görüş alanı dışındaki makinelere yön vermek (ABD’nin Federal Havacılık İdaresi buna izin vermemişti). İngiltere’nin tarihi Avrupa Birliği’ni terk etme oylamasından sonra İngiltere’nin güveninin bir işareti olacak bu testlerin hemen başlatılması planlanıyor.

“Birleşik Krallık dron yeniliği için olanak sağlamada bir lider.” diyor Amazon’un küresel yenilikçi politika ve iletişim başkan yardımcısı Paul Misener. Başka bir deyişinde de “Bu duyuru Birleşik Krallık ile olan ortaklığımızı güçlendiriyor ve müşterilere 30 dakika içinde güvenilir teslimat sunma hedefimize bizi yakınlaştırıyor.” diyor.

2015 baharında Amazon’un Federal Havacılık İdaresi’yle (FAA) anlaşma çabaları doruk noktasına ulaşmışken dronların nasıl uçurulacağı isteklerini değiştirme koşuluyla FAA dron testlerine izin verdi. Kısa bir süre sonra Amazon, zaten daha önce Kanada ve Danimarka olmak üzere yurt dışı denemeleri yaptıklarını, İngiltere ile olan yeni ortaklıklarıyla ise umutlarını daha da arttırdıklarını açıkladı.


Çağla Mert

 

1 Yorum

  1. inanın geçen bizde ekipçe tartıştık ürünlerimizi drone la ulaştırsakmı müşterilere diye, sonra dedik tellere takılırmı, sapanla düşürürlermi :-)
    şaka bi yana türkiyede bu işe girmeyi düşünüyoruz ama iş güvenliği yasasının oturması gerekiyor sanırım,
    güzel yazınız için teşekkürler
    teknolojik yazılarınızın devamını bekliyoruz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz