İklim Değişimi, Avrupa’ya Daha Kuvvetli Fırtınalar Getirecek

0
18
Fotoğraf: Lucy Chian/Unsplash

Newcastle Üniversitesi ve İngiltere Meteoroloji Bürosu tarafından yapılan yeni bir çalışmaya göre iklim değişimi, şiddetli ve yavaş hareket eden fırtınalarda büyük bir artış yaşanmasını sağlıyor.

İklimin Avrupa çapında görülen şiddetli yağmur fırtınalarını nasıl etkilediğini araştıran iklim uzmanları, gelecekte yavaş hareketli şiddetli yağmur fırtınalarının görülme sıklığında önemli bir artış olacağını göstermişler. Bilim insanlarının tahminine göre bu yavaş hareketli fırtınalar, yüzyılın sonu itibarıyla kara çapında 14 kat daha sık görülebilir. Yavaş hareketli fırtınalar, Almanya ve Belçika’da görüldüğü üzere yıkıcı etkiler meydana getiren çok yüksek yağış biriktirme potansiyeli taşıyor.

Newcastle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde çalışan Dr. Abdullah Kahraman öncülüğündeki araştırmacılar, İngiltere Meteoroloji Bürosu Hadley Merkezi’nde çok detaylı iklim modeli canlandırmaları yürütmüşler. Daha yavaş fırtına hareketinin, yerel şekilde biriken yağmur miktarını artırdığını ve Avrupa genelindeki ani sel baskını tehlikesini önceki çalışmalara dayalı olarak beklenenden daha fazla yükselttiğini bulmuşlar.

Geophysical Research Letters bülteninde yayımlanan çalışma, şiddetli yağmur meydana getiren fırtınaların iklim değişimiyle beraber daha yavaş hareket edebileceğini ve bu olağanüstü hava olaylarına maruz kalma süresini artıracağını gösteriyor.

İngiltere Meteoroloji Bürosu’nda misafir bilim insanı da olan Dr. Abdullah Kahraman şöyle aktarıyor: “Süperbilgisayar gücünde görülen son gelişmeler ile birlikte, artık atmosferi kısa menzilli hava durumu tahmin modelleri kadar yüksek detaylar ile çözen Avrupa kapsamlı iklim canlandırmaları yürütebiliyoruz. Bu modeller, yaklaşık 2 kilometrelik bir ızgara aralığı barındırıyor ve bu sayede fırtına sistemlerini çok daha iyi canlandırıp, olağanüstü hava olaylarını daha iyi temsil edebiliyorlar.”

Newcastle Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here