Günde 6 Bardak Kahve mi İçiyorsunuz? Beyniniz Bunun Bedelini Ödeyebilir

0
40
Fotoğraf: cocoparisienne/Pixabay

Pek çoğumuz gün boyunca bir iki bardak kahve içeriz. Fakat yapılan yeni bir çalışma, bu şeyden çok fazla içmenin uzun vadede beyin hacmini daralttığını ve demans tehlikesini artırdığını öne sürüyor.

Çalışma, İngiltere Biobank projesinde yer alan ve yaşları 37 ila 73 arasında değişen 17.702 katılımcıyı kapsıyor. Uzun süredir devam eden bu projede, sağlık ve yaşam şekline yönelik bir sürü farklı ölçüte ilişkin bilgi toplanıyor. Bu ölçütler arasında kahve tüketimi, beyin hacmi, hastalık ve bilim insanlarının hesaba katabileceği sosyoekonomik durum gibi ilave veriler de yer alıyor.

Aşırı kahve tüketiminin tehlikesi oldukça keskin biçimde yükseliş gösterebilir fakat bunun için fazla miktarda kahve içmeniz gerekiyor: Çalışmada, günde altı veya daha fazla bardak kahve içen kişilerin demans olma tehlikesinin, günde bir ya da iki (veya daha az) bardak kahve tüketenlere kıyasla yüzde 53 arttığı bulunmuş.

Güney Avustralya Üniversitesi’nde çalışan epidemiyolog Kitty Pham, “Kahve, dünyadaki en popüler içecekler arasında” diyor. “Fakat küresel tüketimin yılda dokuz milyar kilogramı geçmesiyle birlikte, kahvenin sağlık açısından oluşturduğu tüm muhtemel sonuçları bilmemiz gerekiyor”

“Bu çalışma kahve, beyin hacmi ölçümleri, demans tehlikesi ve inme tehlikesi arasındaki bağlantılara yönelik şimdiye kadar yapılan en kapsamlı araştırma. Bunun yanısıra, hacimsel beyin görüntüleme verileri ile geniş yelpazeli karıştırıcı etmenlerin hesaba katıldığı en geniş çalışma da bu.”

Kahvenin beyni çeşitli biçimlerde etkilediğini (bizi tetikte tutması da dahil) bilsek de, daha önce yapılan araştırmalarda bir sonuca varılamamış. Bazı durumlarda ise beyin hacmi ile demans arasında herhangi bir ilişki söz konusu olduğunda tutarsız sonuçlar elde edilmiş.

Araştırmacılar cinsiyet, yaş, VKE ve uzun süredir var olan hastalıklar gibi değişkenleri hesaba aldıktan sonra, daha fazla kahve tüketmek ile katılımcıların toplam beyin hacimlerinin daha ufak olması arasında (artan demans tehlikesi de dahil) bir bağlantı olduğunu keşfetmişler.

Çalışmada, beyin daralmasının neye yol açabileceğine bakılmamış. Hem gri madde hem de beyaz madde motor ve duyusal işlevin kontrol edilmesine yardımcı olsa da; bu maddenin herhangi bir seviyede daha düşük olmasını, davranış veya beyin faaliyetindeki belli sonuçlara bağlamak zor. Beyin daralması, biz yaşlandıkça da doğal olarak gerçekleşmeye eğilim gösteren bir durum. Bazı çalışmalar ise hacim ve demans arasında bir bağlantı olabileceğini ileri sürüyor.

Araştırma Nutritional Neuroscience bülteninde yayımlandı.

David Nield/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here