İlaçlar Kırık Bir Kalbi Onarabilir mi?

0

Aşk ve acı çekmek acımasızca birbirlerine bağlı. “Bir Yaz Gecesi Rüyası”ndaki baş döndürücü arzuya sahip karakterleri ya da “Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)”daki hafızaları sebebiyle acı çeken aşıkları düşünün. Bu acıları geçirecek bir hap olsa hoş olmaz mıydı sizce de? Bilim insanları şimdi de buna kafa yoruyorlar.

Kulağa hiç romantik gelmeyecek fakat aşk sadece biyokimyasal bir süreç ve bundan ötesi henüz pek iyi bilinmiyor. Aşk hormonu olarak da bilinen oksitosinin çiftler arasındaki bağlanmada önemli bir rolü olduğu da biliniyor. Bir araştırmada, Sidney Üniversitesi’nden Adam Guastella, kavgalı olan çiftlere terapi esnasında oksitosin verdi. “Görünen o ki, oksitosin çiftler arasında düşmanlığı azaltırken istekliliği arttırıyor” diyor Guastella. Bu hormon engellendiğinde ise sonuçlar bunun tam tersi: Emory Üniversitesi’ndeki araştırmacılar çiftlere oksitosin salınımını engelleyici bir kimyasal verdiklerinde, uzun süreli partnerlerine karşı ilgilerinin azaldığını gördüler. Oksitosin üzerindeki manipülasyonlar ile birlikte, onun aşk için bir “açma-kapama” düğmesi olduğunu söylemek mümkün.

Oxford Üniversitesi’nden, geçen yıl “aşk karşıtı biyoteknoloji” üzerine makale yazmış olan Brian Earp gibi bilim insanları için bu gelişme tedirgin edici. Şuana kadar bu tarz müdahaleler mümkün gibi görünüyor. “Bizim artık bunun etik olup olmadığını tartışmaya başlamamız gerekiyor” diyor Earp. Bu tarz bir ilacın gönüllük esasına dayanması gerektiğini, terapi ile eş zamanlı yapılması gerektiğini ve kötüye kullanımların takip edilmesi gerektiğini düşünüyor ve ekliyor “Eşcinselliğin engellenmesi için bunun gibi engelleyici yöntemlere başvurma girişimlerinin başlangıcı da çok eskilere dayanıyor.” Kanada’daki Manitoba Üniversitesi’nden Felsefe profesörü Neil McArthur ise bunlar dışındaki durumlar için ilacın mantıklı olabileceğini düşünüyor: Pedofililer ve tecavüzcüler için kullanılabilir. “Bu insanlar yıkıcı etkiye sahip davranışlarda bulunuyorlar” diyor.

Bunun karşısında duran büyük sorun, tamir etmenin etik olarak uygun olmaması, ile birlikte özetin özeti olarak insanların deneyimleri. “Aşk bazı durumlarda inanç gibidir” diyor, Teksas Üniversitesi Sağlık Merkezi’nden psikiyatr Vineeth John ve ekliyor “Bazı insanlar için hayatta kalma sebebidir.” Hedeflenen tedavi uygulanabilir evet, fakat aşk acısını engelleyeceği kadar arkadaşlara ve aileye olan bağı da engelleyecek. Acıyı tamamen yok etmek için bilim insanları önce bizi, sevgi kapasitemize göre, nasıl teselli edeceklerini anlamalılar. Ve kimse bununla ilgilenmek istemiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz