Kuyrukluyıldıza inen Philae riskli manevranın ardından tekrar Dünya’yla bağlantı kurdu

0

Bilim insanlarına tek gereken daha uzun, daha güçlü bir bağlantı

Geçen yıl 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyrukluyıldızı üstünde karanlık bir noktaya inen uzay aracı yedi aydır çevrimdışı durumdaydı. Araç geçen hafta sonu kış uykusundan uyanarak ESA merkeziyle iki kez bağlantı kurdu. Bugün ekip, araçla üçüncü kez temasa geçti ve bağlantı toplam dört dakika sürdü (geçen hafta sonu sadece 1,5 dakika sürmüştü).

Sinyalin güçlenmesi cesaret verici fakat Rosetta ekibi daha iyisini başarmayı umuyor. Philae’nin müdürü Stephan Ulamec, dergimize yaptığı açıklamada Philae’nin tekrar bilim verisi toplamaya başlaması için, iniş aracıyla saatler süren bağlantı kurulması gerektiğini söyledi. Bununla birlikte, ekibin bir sonraki hamlesinin ne olacağına dair ayrıntılı bilgi vermekten kaçındı.

Philae, Rosetta yörünge aracıyla bağlantı kuruyor, o da sinyali Dünya’ya iletiyor. O yüzden, bilim insanları iniş aracını daha iyi işitebilmek için riski göze aldı ve yörünge aygıtını bu hafta kuyrukluyıldızın yüzeyine yaklaştırdı. Bu cesur hareketin meyvesini de topladılar. Bağlantı, birkaç kesintiye karşılık hiç olmadığı kadar stabil.

Yeni bağlantıdan alınan bilgi, Philae’nin sağlam olduğu bulgularını doğruluyor. Aygıt sıcak ve gayet iyi güneş ışığı alıyor. Bu da demek oluyor ki bataryaları, iniş aracını gece de çalışır durumda tutacak kadar enerji depolayabiliyor. Tabii bilim insanları Philae’ye komut verecek kadar sağlam bir bağlantı elde edebilirse.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz