İlk Kez Bir Çinli Uzay Şirketi Yabancı Bir Şirketle Anlaşma İmzaladı

0
2.5 Taşınabilir fırlatma rampası. 2.6 Taşınabilir fırlatma rampsaının yükselme aşaması. Landspace 1 roketi uygun ulaşım için kamyonla taşınıyor. Fırlatma rampasının nano uyduları belirli yörüngelere tam bir kesinlikle konumlandırabilmesi için taşınması gerekiyor.

Çinli uzay şirketi Landspace, yabancı bir şirketle anlaşma imzalayan ilk Çinli özel uzay şirketi oldu.

GOMX-3 – GOMX-3, Gomspace ve ESA (Avrupa Uzay Ajansı) arasındaki işbirliğiyle geliştirildi. Projenin amacı, konum kontrolü, radyo frekansı algılama ve yüksek hızda veri indirme gibi nano uydu teknolojilerini test etmek. GOMX-3, 2016’da yörüngeye gönderildi.

Çin’in prestijli üniversitelerinden Tsinghua Üniversitesi tarafından kurulan Landspace, Çin’in ilk özel uzay şirketlerinden biri. Gomspace ise Alborg Üniversitesi’ nin nano-uydu araştırma programı sonucu kurulan Danimarkalı bir uydu üretim şirketi. İkilinin ortaklığı bir nano-uydu projesiyle başladı.

Karadan Uzaya – Landspace öncelikle sıvı roket motoru teknolojisini insansız uçuşlarda, ardından insanlı uçuşlarda kullanmayı umuyor. Şirket ayrıca sigorta, teknik destek ve görev kontrol unsurlarının tümünü kapsayan bir hizmet paketi de sunuyor.

Nano-uydulara parça sağlamaya ek olarak Gomspace, yaklaşık 3 kg ağırlığında gözlem ve haberleşme amacıyla Dünya’ya doğru ayarlanmış GOMX gibi bir dizi nano-uyduya da sahip. Landspace sıvı ve katı yakıtlı roketler aracılığıyla dağıtım yapmayı planlıyor. Landspace’in iş modeli, nano-uydu fırlatmalarıyla başlayıp sonrasında daha büyük yüklerin taşınması ve nihayetinde insanlı uzay uçuşlarını gerçekleştirmeye dayanıyor. Hatta kamyonlu taşınabilir fırlatma rampası için bile bir konseptleri var.

KZ-1 – Expace roketlerinin daha küçüğü olan Kuaizhou, Güneş senkron yörüngesine yaklaşık 200 kg yük taşıyabilir. Bu ise, küp uydular gibi mikro uydular kümesini fırlatmak için roketin ideal olmasını sağlar.

Anlaşmanın detaylarına göre, fırlatma 2018’de ekvator yakınlarında (muhtemelen Hainan adası ya da Yunnan eyaleti) gerçekleştirilecek. Gomspace’in Avrupa Uzay Ajansı projeleri ile olan bağları göz önüne alındığında (buna uzay atıklarını temizleme sistemi de dahil) Landspace-Gomspace anlaşması’ nın, Çin-Avrupa uzay işbirliğinde yeni bir bölümün başlangıcı ve Çinli özel uzay şirketleri için de büyük bir ilk olduğu söylenebilir.


Çeviren: Yeter Şekertekin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz