İlk Mars Helikopteri Seneye Uçmaya Başlayacak. Nasıl mı?

0
748
Bir mühendis, Nisan 2019'da Lockheed Martin Space şirketinde Mars Helikopter Teslimat Sistemi'nin bir testini izliyor. Lockheed Martin Space

NASA’nın Perseverance keşif aracı, 2021’in Şubat ayında Mars’ın Jezero Krateri’ne konarken yanında özel bir yolcu da götürmüş olacak. Bu yolcu, şimdiye kadar başka bir dünyada uçacak olan ilk helikopter.

Ingenuity adı verilen bu 1.8 kilogramlık helikopter, Perseverance’in göbeğinde Mars’a gidecek. Helikopterin sıkıştırıldığı nokta; helikopterin teslimat sistemi de dahil olmak üzere yerden yaklaşık 61 santimetrelik bir yükseklik sağlıyor. Ingenuity, yer mesafesinden sadece 12 cm kısa.

Perseverance görevinin resmi adı olan Mars 2020’nin helikopter arabiriminin başındaki isim Chris Salvo, yaptığı bir açıklamada “Elimizde pek yer yok” diyor.

NASA’nın Jet İtiş Laboratuvarı’nda (JPL) çalışan Salvo, “Fakat helikopteri yatay bir şekilde iliştirdiğimizde, işi hallettiğimizi keşfettik” diyor.

Ingenuity, Perseverance 18 Şubat 2021’de konduktan yaklaşık iki ay sonra daha araca tutunmaya devam edecek. Bu iki makine, Dünya’daki uzaktan kumanda operatörlerinin yardımıyla Ingenuity’nin deneme faaliyetlerini gerçekleştirebileceği düz, açık bir alan arayacak.

Görevin takım üyelerinin söylediğine göre, Perseverance’in yaklaşık bir futbol sahası uzakta park ettiği sırada izleyebileceği ve yaklaşık 10’a 10 metre olan bir bölge bulması gerekecek. Ingenuity, Perseverance bu pistin merkezine gittikten sonra konuşlanacak. Operatörler, helikopteri uçmaya hazır hale getirmeden önce yaklaşık altı Dünya günü boyunca tüm sistemleri kontrol edecek.

Elizabeth Howell/Space. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here