İnsanlar Kış Uykusuna Yatabilir mi?

0
Fotoğraf: iStock

İstemeden mi? Evet. İsteyerek mi? Belki. Örneğin 2012 yılının Ocak ayında İsveç’te kar motosikletiyle dolaşanlar, arabasında iki aydır hiçbir yiyecek olmadan sıkışıp kalmış bir adam bulmuşlar. Doktorlar adamın vücut sıcaklığını 31 derece civarına indirip bu ekilde tutarak sağ kaldığını tahmin ediyorlar.

Ayılar da kış uykusuna yattıklarında aynısını yapıyor. Meditasyon yapanlar istemli olarak kış uykusuna benzer bir uykuya dalabiliyorlar. Genelde bir insan uykuya daldığında bedeninin oksijen kullanımı sadece %6 azalıyor.

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesinde çalışan Profesör Herbert Benson, derin meditasyona girmiş Tibet rahiplerini incelediğinde, bu kişilerin oksijen ihtiyacının %64 oranında azaldığını görmüş.

Doktorlar ileride travma hastalarını hayatta tutmak için metabolizmayı yavaşlatıp vücut ısılarını düşürebilirler. Oksijen gereksinimini düşürmek, vücudun her zamanki kadar oksijen alamadığı durumlarda (örneğin kalp krizlerinde) doku hasarını da azaltabilir.

Seattle – Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezinde biyolog olarak çalışan Mark Roth, tam da bunu hedefleyen bir geçici ölüm sistemi üzerinde çalışıyor. Hidrojen sülfit karıştırılmış hava soluyan farelerin soluma hızının %92 azaldığını ve vücut ısılarının da düştüğünü keşfetmiş. Hayvanlar tekrar yaşama döndürüldüklerinde normal davranıyor ve tümüyle iyileşiyorlar.

 

 

 

 

Popular Science Türkiye arşivinden.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz