Omikron Varyantı, Bağışıklık Sisteminden Daha İyi Kaçıyor

0
Görüntü: Columbia Üniversitesi

Columbia Üniversitesinde çalışan araştırmacıların Hong Kong Üniversitesindeki bilim insanlarıyla ortaklaşa yürüttüğü yeni bir çalışma, omikron varyantının aşılar ve doğal enfeksiyonun sağladığı bağışıklık korumasından kaçabildiğine dair daha fazla kanıt sunuyor. Araştırmada ayrıca virüsün yakın zaman sonra nasıl evrimleşebileceğinin tahmin edilmesiyle, buna karşı yeni aşı ve tedavilerin geliştirilmesi gerektiği öne sürülüyor.

Columbia Üniversitesi Vagelos Hekimler ile Cerrahlar Fakültesinde tıp profesörü ve Aaron Diamond AIDS Araştırma Merkezi başkanı David Ho’nun öncülüğünde yürütülen araştırma, geçen hafta Nature bülteninde yayımlandı.

Omikron varyantının çarpıcı özelliklerinden biri de, virüsün diken proteininde meydana gelen endişe verici miktardaki değişimler. Bu değişimler, mevcut aşılar ile tedavi edici antikorların etkisine karşı tehdit oluşturabilir.

Yeni çalışmada aşılanmayla oluşan antikorların, omikron varyantını laboratuvar şartlarında etkisiz hale getirme kabiliyeti test edilmiş. Araştırmacılar bu antikorları canlı virüsler ve laboratuvarda yapılan, omikron varyantını taklit eden yalancı virüsler ile karşı karşıya getirmiş.

En yaygın kullanılan kullanılan dört aşıdan herhangi biriyle (Moderna, BioNTech, AstraZeneca, Johnson & Johnson) iki kez aşılanan kişilerin antikorları, ata virüsle karşılaştırıldığında omikron varyantını etkisiz hale getirmede önemli ölçüde etkisiz kalmış. Daha önce enfeksiyon geçiren kişilerin antikorları, omikron varyantını daha düşük seviyede etkisiz hale getirmiş.

 

 

 

Kaynak: Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz