Instagram’ın Yeni Uygulaması Boomerang, Bir Saniyelik GIF Benzeri Videolar Kaydetmenizi Sağlıyor

Dijital iletişim stratejinizde bir eksiklik olduğunu mu düşünüyordunuz? Instagram, takipçilerinizle paylaşmak üzere GIF benzeri videolar çekmenizi sağlayacak bir uygulama geliştirdi. Bugünden itibaren Boomerang adlı uygulamayı indirebilir ve kullanabilirsiniz.

Boomerang uygulaması, GIF formatında olduğu gibi, bir fotoğraf serisi yakalamanızı ve bu seriyi Instagram üzerinden paylaşmanızı sağlayan bir şey. Geçen yıl piyasaya sürülen Hyperlapse gibi bu uygulama da Instagram dahilinde değil, ayrı bir uygulama olarak çalışıyor.

Görüntü paylaşmak yeni bir olgu değil. Facebook’tan tutun Twitter, Vine ve diğer birçok sosyal medya ağına kadar her platformda yapılabilen bir şey. GIFBoom gibi uygulamalar ise GIF benzeri görüntüleri sosyal medyada paylaşmak üzere biçilmiş kaftandı.

Ancak Boomerang’ın yapısı daha çok Vine’a benzeyecek gibi görünüyor. Bir saniyelik videoyu kaydettiğinizde, Boomerang videoyu defalarca oynatarak sanki daha uzun bir görüntüymüş izlenimi veriyor.

Görüntüde oluşan efekt 90’lı yılların videolarından gelmiş hissi yaratsa da havai fişekleri gibi şeylerin güzel bir şekilde yakalanmasıyla bu özelliğini kaybediyor.

Eğer uygulamanın kaynak koduna bakacak olursak, Instagram’ın birbiri ardına kaydedilen görüntüleri MP4 formatına çevirdiğini görüyoruz. Videonuz çevirmeli defter görüntüsü verse de aslında video kaydetmenin başka bir biçimi.

Hâlihazırda insanların 140 karakter dahilinde, 6 saniye içinde veya tek bir görüntüyle neler anlatabildiğini biliyoruz. Dolayısıyla bu yeni formatın ne şekilde kullanılacağı bir hayli merak uyandıran bir konu ve ilerideki günlerde bu konu açıklığa kavuşacak. Bir saniyelik video kaydı tek başına hareket eden nesneler için oldukça ideal bir yöntem: köpüğün patlaması, bir arkadaşınızın tramplenden atlaması veya bir patlama buna örnek olabilir. Bu yöntem aynı zamanda tek bir duyguyu anlatmak konusunda da oldukça ideal bir yöntem. Dolayısıyla Boomerang’dan GIF benzeri duygu aktaran ifadeler bekleyebiliriz.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir