iOS 9 Untethered Jailbreak Sunuldu

0

Pangu tarafından iOS 9 sürümünün untethered (bağlantısız) jailbreak’i sunuldu. Çin orijinli iOS korsanı grup, Apple cihazlara standart, eski tip ve detaysız işletim sistemini değiştirme imkanı veren jailbreak uygulamalarıya tanınıyor.

Yeni başlayanlar için: Jailbreak, normal koşullarda Apple’ın izin vermediği uygulamaların ve özelliklerin telefona yüklenebilmesini, eklenebilmesini sağlayan işleme verilen addır. Bu işlem sayesinde f.lux (ekranı gece görmenizi rahatlatan bir uygulama) ve NoSlowAnimations (normalde gerçekleşen animasyonları hızlandıran uygulama) gibi uygulamalar hemen uygulanabilir hâle geliyor. Ayrıca Activator gibi Apple’ın onaylamadığı bir çok kullanışlılığı aktif hâle getirilmesini sağlayan uygulamalar da jailbreak işlemi sayesinde ulaşılabilir oluyor.

Cihazınıza jailbreak işlemi yapmak istiyorsanız, verilerinizi yedeklemekle bu işe başlamanızı öneririz. Hatta bu işlemi bir kere daha tekrarlamanızı öneririz, çünkü veriler önemlidir. Daha sonrasında ekran kilidinizi devreden çıkarmanız, iPhone’umu Bul özelliğini kapatmanız ve uçak moduna geçmeniz gerekmekte. İşlem tamamlandığında bu özellikleri tekrar açıp kapatabileceksiniz. Bundan sonra yapmanız gereken şey, yukarıdaki tweet’te verilen linke tıklayıp aracı indirmek ve gösterilen adımları takip etmek.

Jailbreak işlemi yaparken bilgisayarınız ve telefonunuzun yanında durmanızı öneririz. Çünkü ekran kilidini açmak için kaydırmanız ve gelen bir komutu onaylamanız gerekecek.

(Önemli not: Jailbreak işlemi telefonunuzun yasallığını tehlike altına sokabilir. Mahkemelerin söylediği aksine Apple tarafından verilen garanti devre dışı kalabilir. Bu riskleri göze alıyorsanız işleme devam ediniz)

Yazıda önceden de belirtildiği üzere jailbreak işlemini yapmanın en büyük amacı uygulamalara ve diğer ayar seçeneklerine ulaşma istediğidir. Dolayısıyla hangi uygulamaların ve ayar seçeneklerinin yayınlanan jailbreak sürümüyle uyumlu olduğunu bilmek, işlemi yapıp yapmamanızda önemli bir rol oynayacaktır.

Reddit kullanıcıları r/jailbreak alt redditinde hangi yazılımların jailbreak’in bu versiyonuyla uyumlu olduğuna ve hangilerinin henüz kullanıma sunulmadığına dair bir Google Doc derlemiş durumda. İşlemden önce mutlaka göz atmanızı öneririz.

Eğer iOS 9.1 Beta kullanıyorsanız işlemi yapamazsınız zira bu işlem sadece 9.1 sürümü öncesi cihazlar için geçerli. Beta sürümünü kullanıyorsanız yazılım versiyonunu düşürmeniz gerekmekte.

Beta sürümünü yüklerken, Apple’ın size önerdiği üzere, bir yedek dosyası oluşturmuş olmanız lazım (yaptınız, değil mi?). Bu oluşturulan dosya sayesinde telefonunuzu eski yazılıma dönüştürmek zor bir şey değil.

iOS 9 jailbreak aracı sadece Windows kullanıcıları işin yayınlanmış durumda. Yani eğer bir Mac kullanıcısıysanız şu anda jailbreak yapmanız mümkün değil.

Pangu, araçlarının Windows sürümünden sonra Mac OS X sürümünü yayınlamakla ünlü olan bir grup olduğu için şanslısınız denilebilir. Ancak gerçekten sabırsızlıkla bekliyorsanız Mac’inize Windows işletim sistemi kurup, bu olanağa hemen kavuşabilirsiniz de.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz