IPCC: İklim Değişimi Yaygın, Hızlı ve Şiddetleniyor

0
Görsel: Tumisu/Pixabay

Dün Hükümetlerarası İklim Değişimi Paneli’nin (IPCC) son yayımlanan raporuna göre bilim insanları, Dünya’nın ikliminde meydana gelen değişimleri her bölgede ve iklim sisteminin tamamında gözlemliyor. İklimde gözlenen bu değişimlerin pek çoğu, yüz binlerce olmasa bile binlerce yıldır eşi görülmemiş türden. Bu değişimlerin bazıları ise (deniz seviyesindeki devam eden yükselişler gibi) yüzlerce yıldan binlerce yıla kadar geri döndürülemeyecek şekilde harekete geçmiş durumda.

Ancak karbondioksit (CO2) ile diğer sera gazlarındaki yayılımların güçlü ve sürekli biçimde azaltılması, iklim değişimini sınırlar. Cuma günü 195 üye hükümet tarafından kabul edilen IPCC Çalışma Grubu I – İklim Değişimi 2021: Fiziksel Bilim Temeli raporuna göre; hava kalitesinde hızlı iyileşmeler görülebilse de, küresel sıcaklıkların durağan hale gelmesi 20-30 alabilir.

Çalışma Grubu I raporu, IPCC’nin 2022’de tamamlanacak Altıncı Değerlendirme Raporu’nun (AR6) ilk bölümü.

IPCC başkanı Hoesung Lee, “Bu rapor, sıradışı koşullar altında yürütülen olağanüstü çabaları yansıtıyor” diyor. “Rapordaki yenilikler ve bu yeniliklerin iklim biliminde yansıttığı ilerlemeler, iklim görüşmelerine ve karar verme sürecine paha biçilmez bir girdi sağlıyor.”

IPCC. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz