Işıkla Çalışan Yumuşak Robotlar, Petrol Döküntülerini Temizleyebilir

0
482
Yukarıdan güç aktarılan Nösbot'u açık sularda gösteren tasvir. Canlandırma: Zheiwei Li/UCR

Riverside – California Üniversitesinde (UCR) tasarlanan yüzer bir robotik levha, denizdeki petrol sızıntılarını vakumla temizlemek veya içme suyundaki kirleticileri ortadan kaldırmak üzere eğitilebiliyor.

Işık ve suyla çalışan levha, farklı araçlarla yeniden şarj sağlamanın zor olduğu uzak bölgeleri temizlemek için süresiz şekilde mevzilendirilebilir.

UCR’de kimyager olan Zhiwei Li şöyle aktarıyor: “Motivasyonumuz, sürdürülebilir olan ve çevredeki değişimlere kendi başlarına uyum sağlayabilen yumuşak robotlar yapmaktı. Güç için güneş ışığı kullanılması durumunda, bu makine sürdürülebilir oluyor ve ilave enerji kaynakları gerektirmiyor.”

Araştırmacılar levhaya, aralarında su böceklerinin de bulunduğu bir hayvan sınıfı olan nöstonlara ithafen Nösbot lakabını vermişler. Bu böcekler, darbeli bir hareket gerçekleştirerek göllerin yüzeyinde ve yavaş hareket eden akıntılarda gidiyor; yani araştırmacıların, herhangi bir su kütlesinde hareket edebilen Nösbot ile ulaştığı harekete çok benzer şekilde.

Başka bilim insanları ışığa cevaben bükülen levhalar oluşturmuşsa da, Nösbot’un yapabildiği gibi ayarlanabilen, mekanik bir salınım oluşturamamışlar. Bu türden bir hareket, robotun kontrol edilmesinde ve istenildiği yer ile zamanda faaliyete geçirilmesinde anahtar önem taşıyor.

Elde edilen başarının teknik detayları, dört gün önce Science Robotics bülteninde yayımlanan yeni bir makalede tarif ediliyor.

 

 

 

 

Yazar: Jules Bernstein/Riverside – California Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here