İşte soğukalgınlığı için almanız gereken tek destek

0

C vitaminini yere koyun.

Yapılan çalışmaların, nezleyi (diğer adıyla soğukalgınlığını) önlemek veya tedavi etmek konusunda muhtemelen hiçbir şey yapmadığını gösterdiği C vitamininden farklı olarak, bu mevsim belki aslında çinkoyu denemeye değer. Bu mineral, soğukalgınlığına yol açan mikroplar olan rinovirüslerin çoğalmasına müdahale ediyor gibi görünüyor.

Araştırmacılar, yakın zaman önce hasta olan insanlar üzerinde yapılan çalışmaları 2011 yılında incelediklerinde, çinko almaya başlayan insanlara baktılar ve bu insanları sadece plasebo (işe yaramayan ilaç) alan insanlarla karşılaştırdılar. Çinko alan insanların nezlesi daha kısa sürmüş ve belirtileri daha az şiddetli olmuştu.

Çinko, bağışıklık sistemi hücrelerimizin görevlerini yapmak için dayandığı bir iz elementtir. Yeterli miktarda çinko almamak (Harvard Tıp Okulu araştırmacıları, günlük olarak 15-25 miligram çinko öneriyor), T hücrelerimizin ve diğer bağışıklık hücrelerinin işlevselliğini etkileyebilir.

Fakat ayrıca çok miktarda çinko almamak da önemlidir: bu desteği aşırı bir miktarda almak, aslında bağışıklık sisteminin işlevselliğine müdahale edebilir ve istenen sonucun tersini doğurabilir.

Kimyacı Linus Pauling tarafından 1970’lerde yapılan bir öneri ile başlayan ve Airborne ile Emergen-C gibi desteklerin, kendi faydalarını bakkal rafları boyunca çığırtmasıyla zirve yapan C vitamini çılgınlığı, sadece bir çılgınlıktan ibarettir.

Birbiri ardına yapılan çalışmalar, C vitamininin nezleyi önleme konusunda neredeyse hiçbir şey yapmadığını göstermiştir.

Örneğin, 11.300’den fazla insanı kapsamış olan 29 deneyin 2013 yılında incelenmesinden sonra, “C vitamininin, soğuk algınlığının süresi veya şiddeti üzerinde hiçbir tutarlı etkisinin olmadığı” sonucuna varılmıştı.

Yazarların, C vitamini desteğini gözlemlediği tek yer, maraton koşucuları, kayakçılar ve ‘yarı arktik egzersiz’ yapan askerlerdi; bu küçük nüfuslarda bile, gözlenen etki ufak boyuttaydı.

Çalışmanın yazarlarına göre, “C vitamini desteğinin nüfusun genelindeki soğuk algınlığının isabet oranını azaltma konusundaki başarısızlığı, rutin C vitamini desteğinin haklı çıkmadığını göstermektedir.”

Ayrıca, 2.000 veya daha fazlalık megadozlar, ağrılı böbrek taşı tehlikenizi aslında artırabilir.

Bu yüzden, C vitamini ile yüklenmiş köpüren içecekler yerine, bu besini yiyeceklerden elde etmeye devam edin. Çilekler ve diğer pek çok meyve ile sebze, harika bir kaynaktır.

Ayrıca, eğer beslenmeyle yeterince çinko alamıyorsanız, bir çinko desteğini deneyin. Nohutlar, barbunyalar, mantarlar, yengeç ve tavuk, çinko bakımından zengindir ve alımınızı artırabilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz